O aukci kmitočtů z tzv. digitální dividendy pro rychlé mobilní sítě, kterou připravuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ), se kromě trojlístku mobilních operátorů T-Mobile, Telefónica a Vodafone zajímají i další silní hráči.
Mezi zájemci nechybí ani finanční skupiny PPF, J&T a KKCG a telekomunikační firmy GTS a Orange. Některé společnosti ale mají výhrady k podmínkám chystané aukce. V pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro.
Například ve skupině PPF miliardáře Petra Kellnera má projekt vybudování případného mobilního operátora podle listu na starost bývalý ministr informatiky a nyní člen vedení PPF Vladimír Mlynář.
"K vašim dotazům mohu pouze sdělit, že PPF zkoumá podmínky výběrového řízení ČTÚ," řekl týdeníku Euro mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl. Připravovaná aukce kmitočtů láká rovněž česko-slovenskou finanční skupinu J&T, která podle marketingového ředitele Petra Málka výběrové řízení sleduje a svou účast zvažuje.
Svou účast v aukci nevylučuje ani operátor pevných linek GTS Czech ze skupiny GTS Central Europe, která působí v pěti zemích východoevropského regionu.
"Rozhodneme se, jakmile budou známy finální podmínky aukce. Zatím se jeví jako nepravděpodobné, že nový investor bude schopen v přímé aukci přeplatit jednoho ze současných mobilních operátorů v klíčovém pásmu 800 MHz," sdělil týdeníku marketingový ředitel GTS Pavel Brabenec.
Velké neznámé
Upozornil, že pokud GTS Czech nebo kterýkoli nový operátor získá frekvence v jiných pásmech, bude se muset domluvit pro frekvenci 800 MHz na národním roamingu s některým z vítězů.
"Současný návrh podmínek z ČTÚ takovou jistotu poskytuje pouze po dobu sedmi let, což je, vzhledem k výši očekávaných investic, nedostatečné období. Proto předložíme návrh na úpravu časového omezení povinného národního roamingu," dodal.
Podobně kriticky se vůči navrhovaným podmínkám aukce vyjádřil také operátor Dial Telecom.
"Jen situace, kdy budou poplatky za národní roaming vyjednány až po vydražení licencí, nutí vstupovat nového operátora do velkého rizika.
I kvůli mnoha dalším nejasnostem není možné postavit reálný byznys plán a ani přibližně stanovit marži, tudíž i ziskovost nebo ztrátovost takového projektu. Proto budeme tyto nejasnosti ČTÚ dále namítat," řekl Euru místopředseda představenstva Dial Telecom Aleš Zeman.
Návrh podmínek aukce frekvencí v pásmu 800 MHz, které se uvolnily po přechodu na digitální televizní vysílání, a dále v pásmech 1800 a 2600 MHz úřad zveřejnil 20. března.
Na základě připomínek stanoví ČTÚ závazná pravidla aukce. Samotný prodej kmitočtů by se měl uskutečnit na podzim. Předseda ČTÚ Pavel Dvořák nevyloučil určité změny v podmínkách výběrového řízení.
"V tuto chvíli však nepředpokládáme žádné dramatické zásahy do podmínek, které by zcela měnily principy výběrového řízení," uvedl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist