Pokles cen tuzemských bytů začíná způsobovat problémy také realitním kancelářím. Levnější nemovitosti znamenají pro obchodníky nižší provize za zprostředkování prodeje.
Snaží se tomu čelit například zvýšením objemu obchodů nebo nabídkou nových služeb. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními kancelářemi.
Provize realitních kanceláří jsou většinou kolem pěti procent z ceny prodávané nemovitosti. Například v M&M Reality, jedné z největších realitních kanceláří v Česku, se provize v závislosti na náročnosti prodeje pohybují od tří do deseti procent.
U bytu v hodnotě dva miliony korun tak v případě pětiprocentní provize činí odměna realitní kanceláře 100 tisíc korun. Tato cena nezahrnuje jen čas makléře a marketing nemovitosti, sdělil obchodní a provozní ředitel největší tuzemské realitní sítě RE/MAX Hanuš Němeček.
Za provizi by měl klient podle Němečka získat také veškeré právní služby, jako je například příprava smluv, advokátní úschovu, odhad ceny nemovitosti pro účely daňového přiznání, vypracování daňového přiznání, veškeré kolky i samotné předání nemovitosti.
Prodejní ceny starších bytů se meziročně podle Českého statistického úřadu snížily v závěru loňského roku o 4,3 procenta. "Klesají-li ceny nemovitostí, úměrně tomu klesá i absolutní hodnota provize," řekl ČTK prezident Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR Jaroslav Novotný.
S tím souhlasí také další odborník. "Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou nadále na sestupu, snižuje se i marže realitních kanceláří a dá se říct, že pokles marží kopíruje pokles prodejních cen," uvedl regionální ředitel Realitní kanceláře Sting na severní Moravě Michal Kresta.
Nahnutý dům v Holešovicích drží vzpěry, majitelé bytů se mohou vrátit - čtěte ZDE
Deregulace zlevnila tržní nájmy v Česku. Větší poptávka už ale žene ceny nahoru - čtěte ZDE
Realitním kancelářím v současné době podle šéfa ARK Novotného rostou například náklady na pohonné hmoty nebo energie.
"Z nákladových položek hraje čím dál významnější roli zvyšující se cena za inzerci na realitních serverech," poznamenal výkonný ředitel společnosti Century 21 Bonus Praha Marek Pakosta.
Růst nákladů sráží ziskovost "realitek", což může vést u některých firem i k omezení obchodních aktivit, řekl prezident realitní asociace Novotný.
Prodejci nemovitostí se proto snaží čelit poklesu tržeb větším počtem uskutečněných obchodů nebo nabídkou nových služeb. Podle výkonného šéfa firmy Century 21 Bonus Praha jde například o výkupy nemovitostí od lidí, kteří mají finanční potíže, nebo o správu nemovitostí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist