Aukce sítí kmitočtů pro sítě 4G mají proběhnout co nejdřív. HN to sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, podle kterého by bezdůvodné zdržení zpozdilo nástup konkurence.

V předvečer ukončení veřejné konzultace návrhu podmínek aukce Kuba v e-mailovém rozhovoru představil svou vizi českého telekomunikačního trhu.

HN: Celkové nastaveni podmínek aukce vyvolává v odborných kruzích rozpaky, zvláště pak nedostatek jasných ekonomických modelů a vize ze strany regulátora. Nebylo by lepší namísto rychlého postupu proces zastavit a podmínky radikálně dopracovat?

Požadavek na odložení aukce je podle mne nešťastný – je nutné si uvědomit, že čím později se aukce uskuteční, tím později bude moci český spotřebitel využívat výhod nových služeb na nových, technologicky vyspělejších sítích, pro které již nyní existují koncová zařízení. Odložení aukce může působit jako bezdůvodné zdržení, které de facto zpožďuje nástup konkurence do ČR a na základě zahraničních zkušeností lze potvrdit, že čím později aukce proběhne, tím méně nových hráčů se hlásí a zároveň rozdíl mezi vyvolávací a konečnou cenou je minimální.

Odložení aukce navíc odloží start výstavby infrastruktury a nejvíce bit na tom bude venkov – oblast, která je nyní vyloučena z možnosti využívání mobilního rychlého internetu, protože zde není 3G pokrytí.

V neposlední řadě povede odložení aukce k neplnění závazku členských států a Evropského parlamentu vepsaným v rozhodnutí o politice rádiového spektra – tedy že spektrum v pásmu 800 MHz bude přiděleno do 1. 1. 2013.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se