Těžební společnost , vlastník těžaře černého uhlí OKD, v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 80 procent na šest milionů eur (zhruba 154 milionů Kč).
Výnosy firmě klesly o desetinu na 347 milionů eur. Konsolidované neauditované výsledky NWR oznámila v tiskové zprávě.
,,Provozní výkonnost za první tři měsíce roku byla v souladu s našimi očekáváními, včetně zpomalení produkce v průběhu prvního čtvrtletí," komentoval výsledky předseda představenstva NWR Mike Salamon.
Jak se daří klíčovému podniku NWR, černouhelné těžební společnosti OKD? Jak by podle jejího ředitele mohla celý trh ovlivnit situace v eurozóně?
To se už dnes dočtete na IHNED.cz v rozhovoru s generálním ředitelem OKD Klaus-Dieter Beckem.
Těžba uhlí klesá
Firma v prvním čtvrtletí vytěžila 2,389 milionu tun uhlí, což představuje meziroční pokles o sedm procent. Externí prodeje uhlí činily 2,289 milionu tun a meziročně byly o 13 procent nižší. Produkce koksu se meziročně snížila z 202.000 tun na 175.000 tun a externí prodeje koksu se snížily ze 180.000 tun na 155.000 tun v letošním lednu až březnu.
"Výnosy v segmentu produkce koksu se snížily o 19 procent v důsledku meziročního poklesu objemu prodejů i cen v prvním čtvrtletí 2012," uvedla firma.
Za celý letošní rok NWR předpokládá produkci koksu ve výši 700.000 tun a prodeje koksu ve výši 600.000 tun.
Průměrná prodejní cena energetického uhlí sjednaná NWR pro letošní rok činí 74 eur za tunu, což je proti loňským cenám nárůst o 11 procent, připomněla NWR a potvrdila své cíle produkce uhlí pro rok 2012 ve výši 10,8 až 11 milionů tun a externích prodejů mezi 10,25 a 10,5 milionu tun.
"Očekává se, že produktový mix externích prodejů bude v roce 2012 tvořen přibližně ze 48 procent prodeji koksovatelného uhlí a z 52 procent prodeji energetického uhlí," uvedla.
OKD se chystá rozšiřovat své hlubinné doly. Podívejte se na "černou" práci horníků
NWR přezkoumá projekt v Dębieńsku
New World Resources také sdělila, že pracuje na třech hlavních projektech, které jsou v různých etapách rozvoje.
Rozvojový projekt v polském černouhelném dole Dębieńsko se kvůli tržní situaci rozhodla přezkoumat. V této souvislosti tak omezila investiční výdaje do tohoto projektu v letošním roce na maximálních 5 milionů eur.
,,Zohledňujeme tak změněné vodohospodářské podmínky, stejně jako inflační tlaky v Polsku. Rozhodli jsme důkladně přezkoumat klíčové parametry projektu, než budeme v investičním programu pokračovat," sdělil v tiskové zprávě Mike Salamon.
,,Z toho nám vyplývá, že existuje i možnost úplného zastavení projektu, který je stále ve své počáteční části a ještě rozhodně neprošel bodem, odkud není návratu," hodnotí rozhodnutí analytik Cyrrusu Jiří Šimara.
Společnost OKD, klíčový podnik NWR, se pak v Česku soustředí na rozšiřování dobývacích prosto na Karvinsku, které začne už letos. Na podzim loňského roku také oznámila záměr průzkumu ložiska ve Frenštátě pod Radhoštěm.
New World Resources, která má sídlo v nizozemském Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku čtyři doly. Dalšími dceřinými firmami NWR jsou producent koksu OKK Koksovny a polská NWR Karbonia.
Jedním z vlastníku NWR je i miliardář Zdeněk Bakala, kterému patří i Economia, vydavatel Hospodářských novin a provozovatel serveru IHNED.cz.
Zdroj: NWR
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist