Souboj o plynovody. Tak by se dala ve stručnosti popsat největší letošní očekávaná událost na českém trhu fúzí a akvizic. Ohlášený záměr skupiny RWE prodat dceřinou firmu Net4Gas je totiž po delší době prvním opravdu tučným soustem, za něž jsou investoři připraveni utratit sumy v řádu desítek miliard korun.
Zároveň jde o jednu z mála skutečně zajímavých příležitostí, kam vložit hotovost, již opatrní investoři nashromáždili od dob krize. Proto si RWE může vybírat ze zástupu investičních fondů i energetických holdingů. Zájem o firmu spravující 2,5 tisíce kilometrů plynovodů už projevily české skupiny EPH a KKCG, polský státní Gaz-System i západoevropské investiční fondy.
Jinak je ale pohled na vývoj trhu fúzí a akvizic v Česku i ve světě tristní. Přestože analytici prakticky v každém kvartále předpovídají oživení aktivity investorů i majitelů firem, trh se dále propadá. Právě aktivita v oblasti prodejů a nákupů firem je přitom jedním z ukazatelů optimismu v ekonomice. Celosvětový objem fúzí a akvizic podle studie Allen & Overy, kterou tato přední advokátní kancelář zabývající se prodejem firem exkluzivně poskytla týdeníku Ekonom, poklesl v letošním prvním čtvrtletí oproti stejnému období v loňském roce o více než 40 procent.
Česko stagnuje kvůli EU
Méně transakcí oproti loňsku se odehrálo i na českém trhu. "Také v České republice jsme v prvním čtvrtletí 2012 zaznamenali pokles aktivity v této oblasti, i když patrně nebyl takový jako na trzích v západní Evropě," tvrdí vedoucí pražské korporátní praxe Allen & Overy Jan Myška. Počet transakcí na trhu fúzí a akvizic v Česku se meziročně snížil o pětinu také loni, takže letošní propad je další nepříznivá zpráva.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.