Indická ekonomika rostla v uplynulém čtvrtletí nejslabším tempem za posledních osm let, na vině je přitom pokles investic, který vedl k oslabení místní měny, indické rupie.

Hrubý domácí produkt se od ledna do března meziročně zvýšil o 5,3 procenta, zatímco v předchozím kvartálu rostl tempem 6,1 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali udržení tohoto růstu i v uplynulém čtvrtletí.

Zklamání pro analytiky

Za uplynulý rok končící březnem vzrostla indická ekonomika o 6,5 procenta, zatímco analytici očekávali 6,7procentní tempo.

V letech 2010 a 2011 činilo meziroční tempo HDP Indie 8,4 procenta, jedná se tak o výrazné zpomalení.

Cíl indické vlády je 9procentní roční růst. Podle Světové banky ještě stále zhruba dvě třetiny populace žijí za méně než 2 dolary denně.

Vysoká inflace a rekordní deficit obchodní bilance přitom omezují prostor pro další snižování úrokových sazeb, které by pomohlo posílit domácí spotřebu.

Inflace trápí centrální banku

Indická centrální banka naposledy snížila klíčovou sazbu v dubnu o půl procenta na 8 procent, poté co ve snaze potlačit inflaci navýšila postupně sazby od března 2010 do loňského října o rekordních 3,75 %.

Rozpory v rámci vládnoucí koalice se přenesly na reálnou ekonomiku v podobě odrazení investic a oslabení domácí měny.

Indická rupie za poslední rok oslabila vůči dolaru o 20 procent a vedla si tak nejhůře v rámci koše 11 asijských měn sledovaných agenturou Bloomberg. Tento týden rupie dosáhla dokonce historického minima 56,515 INR za americký dolar.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se