Bankovní krize v Evropě netrápí jen Řecko a Španělsko. Ve středu snížila agentura Moody´s rating šesti německých a tří rakouských bank, včetně matky České spořitelny Erste Bank.
Evropské banky potřebují posílit kapitál, nebo budou muset omezit úvěry. To by znamenalo další podlomení ekonomického růstu a slabší poptávka by měla dopad i na tuzemské exportéry.
Co může Česko udělat, aby dopady krize minimalizovalo? Na to se můžete ptát bývalého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého.
Jak hodnotí poradce Goldman Sachs a člen NERVu vládní politiku? Co dělá dobře a co by se mělo změnit?
Bankrotový bič nad bankami chybí, říká expert Zdeněk Kudrna. Ptali jste se na krizi - čtěte ZDE
V Řecku už nikoho nepojistíte. Platební morálka upadá i jinde, říká šéf exportérů - čtěte ZDE
Kritik tupých škrtů
Vladimír Dlouhý je kritikem plošných škrtů a zdůrazňuje potřebu investic do vzdělání či dopravní infrastruktury.
"Rozpočtová nula není žádným svatým grálem, tou je fiskální udržitelnost a levné financování dluhu," napsal VDlouhý v Macháčkově výměně, online debatě ekonomů na HNDialog.
"Naši ekonomiku drží zpracovatelský průmysl. Už to nejsou ty velké finální výrobky, turbíny, zařízení pro rafinerie a tak dále, které jsme v komunistických časech za často subvencované ceny vyváželi do zemí třetího světa.
Kromě toho, že se zde vyrábějí automobily, je velká část průmyslu vývozně a subdodavatelsky orientovaná. Prostě vyrábíme něco, co se jako výrobek finálně dokončuje v Německu, Itálii, Francii či Skandinávii. V tom jsme efektivní.
Abychom toho však mohli využít, potřebujeme zlepšovat jednak kvalitu pracovní síly, podporovat tedy vzdělání, jednak dopravní a obecnou infrastrukturu. Proto se často ptám: opravdu se potřebujeme dostat do roku 2016 na vyrovnané veřejné finance za cenu, že budeme škrtat výdaje do vzdělání a na dopravní infrastrukturu? Věřím v potřebnost velkých infrastrukturních staveb," řekl Dlouhý v květnu v rozhovoru pro MF Dnes.
Prezident? Možná
Ministr průmyslu a obchodu v dobách vlády Václava Klause byl v polovině devadesátých let podle průzkumů veřejného mínění nejoblíbenějším českým politikem. V roce 1997 se ale ze všech veřejných funkcí stáhl a začal pracovat jako mezinárodní poradce přední investiční banky Goldman Sachs.
Od roku 2009 je členem Národní ekonomické rady vlády ČR.
V nedávném rozhovoru pro MF Dnes Vladimír Dlouhý nevyloučil návrat do politiky ani možnou kandidaturu na prezidentský úřad.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist