Druhým dnem dnes v Řecku bude pokračovat horečné úsilí politiků o sestavení příští koaliční vlády. Vítěz nedělních voleb, Konzervativní strana Nová demokracie (ND), se pokouší zajistit co nejširší zastoupení politických stran, které by posílilo platformu pro obtížný boj s obřím zadlužením.

Příslib přímé vládní účasti ale zatím od žádné strany nemá.

Mezitím se evropští politici dohadují, jestli Řecku zmírnit podmínky záchranné pomoci. Řecko a problémy eurozóny jsou  jedním z témat i setkání zemí skupiny G20 v mexickém Los Cabos.

Může si Řecko dovolit plýtvat časem? Nestává se tato krize více krizí politickou než ekonomickou? Jaké řešení krize připadá v úvahu s ohledem na transformující se politickou mapu Evropy? A jakou roli mohou v záchraně Evropy sehrát země skupiny G20?

Na to vše jste se ptali politologa a ekonomického poradce žijícího v Německu Petra Robejška.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE




Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jarda
Dobrý den. Nyní se pořád píše jakou máme v Evropě krizi. Mám dotaz ohledně toho, jak krizi poznám. O víkendu jsem se vrátil z 8 denního poznávacího zájezdu po Rakousku, severní Itálii a jihovýchodního Německa (vše většinou v alpské oblasti). Na silnicích plno aut, na lanovky se stály fronty, vysokohorské placené silnice byly plné, vyhlídkové parkoviště také, u historických a jiných památek plno, na jezerech plno výletních lodí, na promenádách také. To je nějaká krize?
Omlouvam se vsem, ze pisi bez diakritiky. Krize se definuje podle urcitych statistickych velicin. To vime vsichni. Krize o ktere se mluvi se (zatim) neodehrava v Rakousku, ale kdyz si zajedete do Spanelska tak ji jako jiste dobry pozorovatel rozeznate.
robejsek
RadekH
Dobrý den. Selský rozum mi říká, že tato krize je způsobena negativní bilancí export/import Evropy vůči zbytku světa. Od devadesátých let se 15-20% lidí v Evropě přesunula z výroby do služeb a tento propad ve schopnosti vyrábět a vyvážet se nahrazoval půjčkami. Nicméně za všechny služby v EU (kromě služeb pro mimo EU turistů), si nekoupíme ani jedno rajče z Maroka. Co si o tom myslíte?
Nejprve bych striktne rozlisoval mezi EU staty. Prave to je podstata krize. Nekonkurenceschopnost mnoha clenu EU. V Nemecku, ci v Holandsku Vami zmineny problem neexistuje. A jen obecne: Spolecnosti sluzeb je pricitana schopnost, prave diky nematerialnim produktu generovat zisky. To se vice mene dari. Ale davam Vam zapravdu, ze nekdejsi vize cire spolecnosti sluzeb bez vyrobniho sektoru je nesmysl.
robejsek
Dave
Dostáváte nějaké nabídky, abyste se zapojil do politiky a někam kandidoval? Lákalo by vás, zkusit si být politikem? Jaká politická filozofie je vám nejbližší?
Nabidky dostavam a odmitam. Utvaret a rozhodovat by me docela bavilo. Ale nemene me bavi premyslet a "utvaret" zprostredkovane skrzy myslenky. Povahou jsem konzervativec, ktery vi, ze zachovani predpoklada permanentni zmenu.
robejsek
Jakub Mehof
Zajimalo by me jakou ekonomickou pripadne politickou cinnost jste v zivote vykonal. Tim nemyslim vsemozne hrabeci rady ktere bez toho abyste se ve skutecnosti exponoval jakemukoli risiku davate. Nemyslite ze excesivni proliferace ekonomisticko-politikych vseznalku a radilu je jednim z klicovych problemu soucasneho sveta? Znacna cast tech kteri delaji dulezita rozhodnuti nenese zadnou odpovednost - krome jiste vagni politicke ci prenesene odpovednosti - v dusledku cehoz je rozhodovani nezodpovedne nerkuli arbitrarni. V CR je tento phenomen exacerbovan tim ze dulezite funkce jsou cim dal vic obsazovany cim dal mladsimi "komsomolci" kteri maji mleko na brade ale jsou zhusta presvedceni ze sezrali Salamounuv vymesek.
Pracoval a posleze ridil jsem soukromy vzdelavaci institut. "Soukromy" znamena, ze si na sebe musel vydelat. "Vseznalkove" se vystavuji riziku blamaze, kdyz se myli. Jejich kvalitu merim spolehlivosti jejich prognoz. V tomto ohledu jsem ze sebou dosti spokojen. Hlavni problem moderni doby nejsou nezodpovedni "vseznalkove", nybrz politici, kteri nenesou zadnu zodpovednost. Mladi v mych ocich neni ani malus ani bonus. Kvalita analyzy rozhoduje.
robejsek
AGO
Pane Petře, Řecko je jasné, o Španělsku a Itálii se mluví a o Francii šeptá. Chci znát váš názor kolik ztracených dekád Evropu čeká a jak nejlépe by se měla Česká ekonomika chovat .
Ztracene dekady, to je otazka definice a na to nemam prostor. Evropa zaziva, spolu se svetem, konec globalizace se vsemi dusledky. Ceska ekonomika si nemuze vybirat. Kralovska cesta je rozeznat sance a udrzet si maximum flexibility.
robejsek
Libri
dobrý den pane Robejšku. Mám obavu, že si západní civilizace koleduje o pořádný průšvih kolektivistickým alibismem a neživotaschopnou změkčilostí vydávanou za humanismus. Musí dojít na krev, abychom se vzpamatovali? Nebo vidíte někde světýlko na konci tunelu, který dle mého soudu zatím vede spíše do žumpy.
Musim Vam dat zapravdu. Svetylko vidim v sebezachovnych "instinktech" spolecnosti, ktere se brani (ale jde to zoufale pomalu) egoismu a neschopnosti jejich elit. Tema na dlouhe povidani.
robejsek
Lenka
Dobrý den pane Robejšku, jaký je Váš názor na reformy veřejných financí v ČR? Jsou opravdu tak nutné, jak se nás snaží politici přesvědčit? A který z těchto kroků bude mít podle Vás největší přínos, případně nejhorší dopady? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Mam dojem, ze v teto oblasti ceska vlada napodobuje a prehani soucasny nazorovy trend. Solidni finance jeste nepovedou k rustu. Sporit je nutne, ale ne za kazdou cenu. Sanovat socialni systemy je nutne. Zavirat ceske ambasady je tragicka chyba.
robejsek
Martin Košek
Dobrý den pane Robejšku. Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor na současné chování politiků. Přijde mi totiž, že se už ani nesnaží předstírat, že jim jde o zájmy voličů, ale že již jdou otevřeně proti nim. (jen aby si udrželi flek eventuelně bojovali za svou již mrtvou myšlenku) Pokoutně schválí fond ESM, který v budoucnu umožní spáchat ekonomickou sebevraždu státu. Řeší jak zabránit policii odposlouchávat zákonodárce podezřelé z nezákonného jednání atd.. Pan Barroso zas vymýšlí plán jak vytvořit z EU bankovní unii pomocí právnických kliček, tak aby se nemusely upravovat již podepsané smlouvy, nemusel se ptát občanů v EU a nevystavil se tak riziku, že to některé státy (logicky) odmítnou. Co nám občanům zbývá kromě toho dívat se jak všichni v EU kráčíme k propasti a pak do ní s hlaholem a modrým praporem s hvězdičkami skočíme? Nebo čekat až se objeví noví Sládkové a Hitlerové, kteří nám slíbí, že ten chlív vyčistí? Existuje ještě nějaká třetí cesta?
Nastinil jste to spravne. Politici ziji z politiky a tudiz chteji co nejmene pracovat a co nejvice ziskavat. Jako ostatne kazdy. Problem je, ze za sve chyby nenesou zodpovednost. Extremiste jsou stale pravdepodobnejsi "alternativa". Verim, ze je "predejde" sebezachovna energie spolecnosti, ktera si vynuti efektivnejsi a demokratictejsi politiku.
robejsek
Maxxx
Domníváte se, že situace ve které se evropa nachází se dá vyřešit jen dalším naléváním peněz, není na čase přiznat si, že systém nefunguje a budovat znova a na jiných základech, třeba misto peněz člověk ?
Stoprocentne souhlasim. Jen cim dele se tomu nahledu budou elity vzpirat tim nepravdepodobnejsi bude sance "zacit znovu budovat". Zapadni civilizace trpi katastrofalni ekonomizaci uplne vseho. A to je kamen urazu. Tolik k tematu "clovek".
robejsek
Ivan Nový
Kdy dluhová krize dostihne Německo a to udělá státní bankrot. Kolik máme času na přípravu?
I to je otazka definice. Podle me jej dluhova krize jiz dostihla.Bankrot je nepravdepodobny, protoze pred nim by doslo k politickemu rozvratu. Jde vlastne o to, jestli Nemecku drive dojdou penize nez Nemcum trpelivost s jejich vlastni vladou. Ja sazim na druhou moznost. Jakakoliv priprava by nam z mnoha duvodu nepomohla.
robejsek
Jenda
Dobrý den pane kolego. Myslíte si osobně, že projekt Eura by byl životaschopný s omezením na státy unie severně od jižní hranice NSR? A myslíte, že by v takové společnosti měla místo i Česká republika? Děkuji za Váš názor.
Ve Vami definovanem pripade by byl zivotaschopny, ale porad by jeste nebyl smyslupny. Zustal by politickym projektem, ktery je ekonomicky smysluplny pouze pro velke firmy a ty jsou jak znamo oproti strednimu stavu v mensine. Ceska republika je bohuzel vetsinou objektem udalosti. V tomto pripade bych si moc pral, aby ceske elity slouzily narodnim zajmum a udrzely vlastni menu.
robejsek
Alois
Pane Robejšku, pokuste se prosím prosadit v EU zkratku PIGS, tj. Portugal, Italy, Greece, Spain.
Precenujete moje sily. Ale faktem je, ze ona zkratka vcetne Vami minene konotace se prosazuje sama od sebe. To je jedna z charakteristik chybne integracni politiky, ktera mela narody zblizit. Pravy opak je pravdou.
robejsek
jl
Dobry den, nechtel byste kandidovat na prezidenta? :-) Vazneji, zajimalo by mne, mate-li nejakeho oblibeneho autora vyjadrujiciho se ke "spolecenskym" (brano zesiroka) otazkam, at uz soucasneho ci dnes jiz nezijicho?
Nechtel.Myslim, ze na svem miste tehle zemi prospeji vice. Niall Ferguson a (trosku slozitejsi) John Searle.
robejsek
Kuba
Souhlasil byste s timto? : Řecko z EZ neodejde. Neodejde ani natvrdo nezbankrotuje ani žádná ze zemí PIIGS. EU bude hasit ohniska požárů, zachraňovat euro, banky i státy dokud to půjde. Globální elity (reprezentované MMF, SB i pouhými neformálními vztahy mezi politiky a centrálními bankéři EU, USA a JP) nepřipustí kolaps EU, ani předlužených USA, ani superpředluženého Japoska. Situace se bude hasit, "řešit" a protahovat/oddalovat za každou cenu. Za cenu tisku peněz, inflace, růstu zdanění, znárodňování soukromých penzijních fondů, omezování svobody (od NDAA po kontroly toku kapitálu). Tzn. dokud bude mít elita síly a prostředky, nepřipustí pád ani jediné dominové kostky. Z toho plyne následující: - Kolaps přijde později, než se mnozí domnívají - Bude ovšem drtivý a globální - V mezidobí nás čeká stagnace a utahování šroubů - Kdo se bude snažit dopadu utahování šroubů, inflace, rostoucí kontroly a zdaňování majetku vyhnout (např. útěkem do zlata), bude označen za nepřítele lidu, pokroku a míru, keťase a kulaka.
Heslovite: Spojene staty a Japonsko se "zmatori" samy. Jsou to narodni staty. Svet zaziva konec globalizace a tudiz i navrat k "narodnim ekonomii". Dulezite bude, jak "pristane" Cina a zrekne-li se svych globalnich ambici. Druha cast Vaseho scenare. Elite sily a prostredky dochazeji. Spolecnosti se vzeprou necinnosti elit. Presto nas cekaji opravdu zajimave casy.
robejsek
parlost
Dobrý den, mě připadá, že jsou veškerá "řešení" krize pouze politickou hrou o body (že něco dělají) a prázdné tlachání, které nás bohužel stojí mld. Neměli by se politici spíše snažit nastavit systém, který by jednak produkoval vzdělané lidi a jednak podporoval tvořivou a čestnou podnikatelskou sféru? Neměli by spíše zapracovat na posílení důvěryhodnosti politické sféry tím, že by byli osobně zodpovědní za své konání? A neměli by se smířit s tím, že krize jsou nedílnou součástí ekonomického života zemí? A neměli by také pochopit, že krize způsobují či zhoršují oni sami, protože bez dokonalé znalosti tak složitého systému jako je ekonomika, je každý pokus o sociální (či ekonomické) inženýrství doprovázeno efekty, které prostě autoři nepředpokládali? A komu vlastně šli ty miliardy z peněz EU když v Řecku lidé chcípou hlady?
Ano, ano. Ano i k tomu, ale castost a hloubku krizi neni treba umele zvysovat. Jenom jako priklad. Zasadni chybu udelal B.Clinton zrusenim Glass Steagall a G.Bush, ktery v jeho politicke dikci pokracoval. Spojeno s pohodlnosti (a tudiz rozdavacnosti) a liknavosti zejmena evropskych politiku mate dve priciny krizi, ktere byt nemusely. I s posledni casti souhlasim, ale pomyslete, ze i rizeni podniku je forma socialniho/ekonomickeho inzenyrstvi. A proto se ptam. Co zmuze nas intelekt?
robejsek
Bob
Dobrý den, domníváte se, že je ještě možné provozovat EU dosavadním způsobem a myslíte si že je možné její přežití ?
EU nelze provozovat dosavadnim zpusobem. Jestlize, ale politici nepochopi, ze Evropa je ve vyjimecnem stavu a nebudou podle toho rychle a rozhodne jednat tak je preziti EU vyloucene.
robejsek
Lukas
Dobrý den pane Robejšku. Byl byste ochotný kandidovat na prezidenta republiky, kdybyste ziskal patricnou podporu?
Vase myslenka me cti a velmi si toho vazim. Ale opakuji jeste jednou. Myslim, ze mohu prospet tim co delam z te pozice, kterou mam vice.
robejsek
eh
Dobrý den, Nechtěl byste kandidovat na prezidenta? Pro Marka Ebena byste prý byl nejlepší kandidát a pro mne rozhodně také. Vás bych volil s chutí - u těch zatím oznámených by to byla jen volba menší tragédie. Dále bych se chtěl zeptat na věc, která mi nejde do hlavy: pro celkové zadlužení státu (včetně jeho občanů) mi připadá směrodatný rozdíl mezi dovozem a vývozem - když se doveze víc než se vyveze, tak se stát musí nutně zadlužovat nebo tisknout nové peníze. Jestli mu u toho roste nebo klesá HDP je přece úplně jedno. A měření dluhu vůči HDP, do kterého se počítají i "služby" mi připadá také trochu na vodě: kdyby každé řecké s.r.o. umylo služební auta sousednímu s.r.o. a to naopak nafoukalo pneumatiky tomu prvnímu a pak si za to navzájem vyfakturovali milión euro a prováděli to každý den, tak díky této "ekonomice služeb" vzroste řecké HDP na několikanásobek, obě s.r.o. na tom budou finančně stejně jako předtím, státní pokladna na tom bude také stejně jako předtím, ale řecký dluh k HDP klesne na zlomek a vše bude OK?
Opet vrele diky a stejna odpoved. Vas dojem kandidatske tragedie sdilim. Druhy odstavec. Samozrejme, ze mate pravdu. Katastrofa se dostavi, jestlize Vami popsana procedura funguje dlouhodobe a jako imanentni soucas politicke praxe. Treti odstavec. Ano a jenom trochu rafinovajsi byly statisticke metody, ktere Recko pouzilo k tomu, aby zakrylo to co pisete ve druhem odstavci.
robejsek
Slartibartfast
Má Euro šanci přežít?
Sance eura na preziti zavisi na dvou podminkach. Konzolidace eurozony na zeme, ktere si euro mohou dovolit. A za druhe, nemene dulezite. Radikalni omezeni velikosti a moznosti financniho prumyslu. Cim pozdeji budou tato opatreni provedena, tim mensi sance na preziti euro ma. Zatim se v tomto ohledu nedeje nic.
robejsek
Martin Tér
Dobrý den pane Robejšku, zajímal by mne Váš názor na to, co se bude dít po rozpadu EU. Jakým způsobem by podle Vás bylo vyplněno mocenské vakuum ve střední Evropě? Děkuji. Zdravím. Martin Tér
To je tema na knihu. Ale na druhou stranu jiz vlastne popsano bylo. Evropske tema je rovnovaha. Spolek ji zretelne nejenom nezaruci, nybrz ohrozuje. Po rozpadu EU (je treba to videt jako proces)by vznikaly struktury (bilateralni a trilateralni), ktere by smerovaly k dosazeni rovnovahy. Pricemz rovnovaha neni nikdy definitivni, ale pouze docasny stav. Tim vsak, ze na rozdil od spolku, poskytuje statum operacni moznosti tak je presto stabilnejsi nez neorganicky spolek. Henry Kissinger napsal klasickou praci o evropske rovnovaze. Historie se nam tak trochu vraci.
robejsek
evzen
Dobrý den, v rozhovorech zdůrazňujete rozdíly v postojích německých politiků a veřejnosti. Vidíte v Německu nějakého politika, který by v přístích volbách mohl strhnout veřejnost radikalnějším směrem, např. zavedení marky nebo omezení obchodních vazeb?
Bohuzel nevidim.A to je soucast problemu. Bohuzel musim koncit, protoze za tri minuty dostanu dulezity telefonat. Jsem ochoten zbyvajici dotazy zodpovedet. Ale to je uloha redakce. Dekuji vsem za inspiraci
robejsek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist