Lidé měli v rámci jarní emise státních spořicích dluhopisů největší zájem o krátkodobé 1,5leté diskontované dluhopisy, kterých se prodalo 7,5 miliardy kusů a stát za ně získal 7,3 miliardy korun.
Domácí fyzické osoby si pořídily celkem 13,8 miliardy kusů dluhopisů. Vyplývá to ze statistiky jarní emise, kterou zveřejnilo ministerstvo financí.
Celkem lidé zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun a stát prodejem získal téměř 15,1 miliardy Kč.
"Opět mohu poukázat na skutečnost, že nejvíce objednávek se týká nejnižších pásem od 1000 Kč do 100 000 Kč. Z toho vyplývá, že se nám podařilo přilákat zájem hlavně středněpříjmových střadatelů. Drtivou většinu z nich představují lidé nad 50 let, kteří do státních dluhopisů umisťují část svých celoživotních úspor," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.
Investice do státních spořicích dluhopisů je srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu, řekl analytik Broker Consulting Jan Lener.
Státní dluhopisy jsou podle něj pro drobné investory relativně bezpečným přístavem a konzervativní Češi jsou ochotni za nízkou míru rizika akceptovat nízký výnos. Část lidí se prý možná rozhodla pro tuto variantu proto, že chtějí pomoci svou investicí státu.
Velmi nízké zhodnocení státních dluhopisů je srovnatelné se spořicími účty nebo nižší než u nejvýnosnějších termínovaných vkladů, dodal.
Obce nakupovaly
Jarní emise přinesla také rozšíření okruhu možných zájemců. Téměř polovinu z počtu dluhopisů zakoupených právnickými osobami si nově objednaly obce.
"I pro ně představují státní dluhopisy bezpečnou investici, stejně jako pro několik odborových organizací, které daly znovu najevo, že mají důvěru v rozpočtovou politiku vlády," dodal Kalousek.
Některý ze spořicích státních dluhopisů si na jaře koupilo více než 22 000 zájemců, skoro 18 000 z nich se do nákupu zapojilo nově. Z distributorů upsala největší podíl Československá obchodní banka, a to za téměř 6,9 miliardy Kč.
"Průměrná objednávka dluhopisů byla 1,2 milionu Kč. Naprostá většina jich pocházela od fyzických osob, pouze jedno procento z celkového počtu objednaných dluhopisů tvořily právnické osoby," doplnila výkonná manažerka segmentu spoření a investice ČSOB Marcela Suchánková.
Další várka na podzim
Dluhopisy byly k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.
Nově proti loňské emisi si mohly tři typy dluhopisů koupit mimo jiné kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce. Nominální hodnota jednoho dluhopisu byla jedna koruna a minimální počet zakoupených dluhopisů byl 1000 kusů.
Ministerstvo lidem nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. MF plánovalo prodat v rámci emise dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Emisi považuje za úspěšnou a na podzim plánuje další.
Loni na podzim si investoři objednali spořicí dluhopisy za více než 20 miliard Kč. Stát z podzimní i jarní emise spořicích dluhopisů získal celkem 35,3 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist