Britská společnost BP údajně projevila zájem o prodloužení plynovodu Nord Stream dál na západ. Řekl to v pátek šéf Gazpromu Alexej Miller v ruské televizi.

První větev Nord Streamu pod Baltským mořem do Německa se otevřela loni v listopadu a bude mít celkovou kapacitu 27,5 miliardy krychlových metrů ročně. Nyní se staví paralelní druhá větev. Gazprom má na projektu 51 procent. německé společnosti Wintershall a E.ON po 15,5 procenta a po devíti procentech mají nizozemská Gasunie a francouzská GDF Suez.

Miller podle agentury AP poznamenal, že BP "projevila zájem" o prodloužení plynovodu Nord Stream dál na západ, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. Gazprom podle něj bude analyzovat možnost postavit dvě další linky, z nichž jedna by vedla do Británie.

NORD STREAM

Podíl Gazpromu na jeho klíčovém evropském trhu se loni zvýšil na 27 procent ze 24 procent v roce 2010. Export ruského plynu do Evropy vzrostl o zhruba osm procent a Gazprom chce svůj vývoz do Evropy dál zvyšovat, což dělá s pomocí nových plynovodů, které obcházejí problematické ruské sousedy Ukrajinu a Bělorusko. Evropa se bojí dominance ruského plynu na svém trhu a snaží se o výstavbu konkurenčních tras, zejména plynovodu Nabucco.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru