Údaje koncernu Gazprom a jeho evropských odběratelů o dodávkách ruského plynu spolu neladí, upozornil ve čtvrtek na "podivné dění" ruský list Vedomosti.
"Itálie druhým dnem dostává méně, než požadovaný objem, podobné jsou i zprávy z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Ale Gazprom tvrdí, že dodávky nekrátí," napsal deník na titulní straně.
Gazprom ve středu popřel zprávu agentury Interfax, podle níž firma výrazně omezuje export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryla domácí poptávku, zvýšenou kvůli vlně mrazů.
Koncern uvedl, že kontrakty s evropskými klienty dodržuje, plynovod Blue Stream do Turecka pracuje na plnou kapacitu a dodávky přes plynovod Jamal se proti předchozímu týdnu zvýšily o pětinu.
Gazprom kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy, tvrdí zdroje z oboru - čtěte ZDE
Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně - čtěte ZDE
Vedomosti se ale odvolávají na oficiální statistiku italského přepravce Snam: přes jediné kontrolní místo v úterý prošlo 97,8 milionu metrů krychlových plynu, ve středu 96,2 milionu, a to je o osm, respektive o 13 procent méně, než se čekalo. Pracovníci Gazpromu však označují italské údaje o snížení dodávek za neoficiální či rovnou za mylné.
Česko je připraveno
"Nevelké" snížení dodávek z Ruska pocítilo i Česko, píše deník s odvoláním na mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského. Stejný jev zaznamenal slovenský plynárenský podnik SPP i Polsko a Madarsko; dodávky do Itálie, Polska a Slovenska byly prý o středečním poledni o osm až deset procent "pod normou", i když polský operátor tvrdí, že dovážený plyn proudí v plném souladu s objednávkami.
Na omezení dodávek Gazpromu je česká plynárenská infrastruktura dobře připravena, uvádí Česká plynárenská unie.
„Již od roku 2009 je přepravní systém v ČR schopen obousměrné přepravy plynu, tedy nejen v tradičním směru z východu na západ, ale také od severu k jihu. Proto byl vybudován Brandov a proto se buduje plynovod GAZELA,“ říká jednatel NET4GAS Jan Nehoda.
Také v podzemních zásobnících plynu jsou vzhledem k dosavadnímu velmi mírnému průběhu zimy uloženy nadprůměrné zásoby zemního plynu.
„Proti srovnatelnému období loňského roku máme v zásobnících uskladněnu o třetinu plynu více,“ potvrdil jednatel RWE Gas Storage Lubor Veleba.
"Evropa si ještě pamatuje, jak mrzla v lednu 2009 během plynové války mezi Moskvou a Kyjevem, ale podobnou krizi teď nikdo nečeká," napsaly Vedomosti. Dodal, že i podle nejmenovaných zdrojů z Gazpromu jsou nynější potíže s uspokojením zvýšených objednávek od evropských klientů jen přechodné a brzy se vyřeší, protože těžba plynu roste, ale vzhledem k velkým vzdálenostem to nelze hned pocítit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist