Vrcholoví představitelé ruského plynárenského gigantu Gazprom v pátek budou čelit ostré kritice premiéra (a brzy již prezidenta) Vladimira Putina za neschopnost dostát svým závazkům, jelikož společnost během tuhých mrazů uplynulé zimy nedodala do Evropy požadované množství zemního plynu.
Uvedl to v pátečním vydání ruský deník Kommersant s odvoláním na zdroje z ministerstva energetiky. Top manažerům Gazpromu by se dokonce mohlo stát, že za trest přijdou o část bonusů.
Problémy s dodávkami evropským zákazníkům a také se zásobováním ruských spotřebitelů během několika velmi mrazivých týdnů z přelomu ledna a února by se měly projednávat na dnešní schůzce za účasti hlavních ruských těžařů plynu (krom Gazpromu ještě soukromé společnosti Novatek a Itera).
Zasedání bude předsedat Vladimir Putin a kritický referát na adresu Gazpromu, podpořený nelichotivými statistikami, by měl přednést ministr energetiky Sergej Šmatko.
Pomalý kolos jménem Gazprom
Gazprom prý v období vysoké spotřeby nebyl schopen dodat dostatečné množství suroviny jak na domácí trh, tak na export. A co je daleko závažnější, společnost prý už nedokáže adekvátně zvyšovat objem těžby, a proto při zajištění stabilních dodávek hrají stále větší roli soukromí těžaři schopní pružněji a efektivněji reagovat na výkyvy v poptávce.
Celkové množství v Rusku vytěženého plynu sice loni dosáhlo nového historického maxima (670 mld. m3), avšak veškerý přírůstek těžby oproti poslednímu rekordu z roku 2008 (665,1 mld. m3) připadá na menší, nezávislé těžaře, hlavně Novatek. Gazprom v tomto období nebyl schopen objemy zvyšovat, a dokonce se ještě nedostal ani na předkrizovou úroveň produkce.
Pro ilustraci, v čase nejsilnějších mrazů, kdy ruská těžba dosáhla maxima 2,1 mld. m3 plynu za den (10. ledna), připadalo na nezávislé těžaře 500 mil. m3 za den, tedy skoro čtvrtina. Pokrytí spotřeby v zimní špičce tak letos obstarali právě soukromí těžaři.
Situaci vyostřila zvýšená poptávka v Evropě (575,3 mil. m3 denně, tedy 14,5 % nad obvyklým množstvím) a snížení dodávek ze střední Asie (81 mil. m3 denně, oproti obvyklým 85 mil. m3 denně). Podle ministerstva energetiky tak od 30. ledna do 17. února k evropským zákazníkům dorazilo o 1,4 mld. m3 plynu méně, než podle objednávek dorazit mělo.
Nejvíce plynu v přepravní soustavě chybělo na začátku února, kdy Evropané požadovali 560-570 mil. m3 ruského plynu denně a dostávali ne víc než 420-430 mil. m3. Gazprom nebyl schopen na nedostatek zareagovat zvýšením těžby a domácí trh se mu podařilo dostatečně zabezpečit jen s pomocí soukromých těžařů a díky čerpání plynu z vlastních podzemních zásobníků.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.