Vláda podle informací ČTK schválila návrh nových pravidel pro obsazování funkcí ve vedení státních podniků. Změnit by se mělo také odměňování jejich členů.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dostal za úkol vypracovat paragrafové znění zákona. Cílem návrhu, který vyplývá z vládní protikorupční strategie, je omezení klientelismu a nepotismu při obsazování funkcí ve vedení podniků, jejich dozorčích radách či představenstvech, uvádějí k plánu autoři návrhu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zástupci státu, ale i územních samospráv mají podle návrhu být do orgánů státních, polostátních či městských podniků vybíráni na základě své odbornosti.

Pravidla by měla také vymezovat, jaké kvalifikační či osobnostní nároky budou na uchazeče o funkci kladeny. Veškeré změny v kritériích by pak musely být zveřejněny.

Ministerstva zveřejní seznam podniků

Nová pravidla se mají vztahovat na všechny podniky a obchodní společnosti, v nichž má stát či územní samosprávný celek podíl včetně jejich dceřiných společností.

Podle návrhu budou ministerstva a kraje do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona muset zveřejnit seznam dotčených podniků a obchodních společností. U každého státního podniku a u každé obchodní společnosti budou také charakterizovat jednotlivé funkce, kterých se výběr týká.

Do materiálu obsahujícího legislativní, organizační, systémová a další opatření, mají být zahrnuta také pravidla pro zveřejňování veškerých pravidel hodnocení kandidátů na internetu.

Samosprávy mají podle návrhu dostat povinnost vypracovat a zveřejnit také zásady odměňování členů představenstev, členů dozorčích rad nebo jednatelů obchodních společností s majetkovou účastí územních samosprávných celků. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist