Kanceláře státní agentury CzechInvest v centru Prahy obsadili ve středu ráno policisté. Informaci o policejním zásahu potvrdil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). "Dozvěděl jsem se to před minutou. Nic podrobnějšího zatím nevím. Ministerstvo zjišťuje, co se stalo," potvrdil pro IHNED.cz ministr Kuba krátce před polednem. Podle našeho zpravodaje na místě krátce před třetí hodinou odpoledne opustili sídlo CzechInvestu policisté se dvěma kufříky. Dvě policejní auta ale stále parkují u budovy.

Policejní razii spustila podle informací HN nedávná zakázka na vyvedení cenné databáze pozemků a budov, které CzechInvest nabízí investorům. Tendr vyhrála firma Glafin, společnost bez zkušeností, která vznikla teprve loni na podzim. A v jejím čele stojí Zdeněk Hurský, známý generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka.

Podle serveru Česká pozice navíc někdo z CzechInvestu zadáním tendru manipuloval - oznámení o vyhlášení zakázky se totiž neobjevilo na webových stránkách. Přesněji: sice bylo na internetu k dispozici, jenže až se zpožděním a antedatované. Hodnotu databáze, v níž je dnes kolem 730 nemovitostí, přitom odborníci odhadují na desítky až stovky milionů. Obsahuje totiž důležité kontakty a také informace o dopravě nebo zaměstnanosti v místech, kde firmy zvažují své investice.

Podle informací týdeníku Ekonom přímo z resortu průmyslu a obchodu je ministr Kuba připraven odvolat ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka, pokud se potvrdí jeho trestněprávní pochybení.


"Nebudu se k tomu vyjadřovat, jsem rád, že se celá věc prošetří," řekl k tomu generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek (ODS).


"Případ je ale na samém počátku," řekl k tomu následně šéf obvodního zastupitelství Tomáš Bláha. Oficiálně ale ministerstvo o policejní akci informováno nebylo. "Policie ministerstvo průmyslu a obchodu v této věci nijak nekontaktovala, neboť CzechInvest je samostatným právním subjektem," potvrdila tisková mluvčí MPO Veronika Forejtová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.