Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby 9,4 miliardy korun.
Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.
Průměrné hektarové výnosy letos kvůli špatnému počasí zaostávají za loňskou nadprůměrnou sklizní asi o pětinu, v některých regionech ještě výrazněji. Zemědělci pomoc státu přivítali.
"Cílem všech opatření, která jsme učinili, je ulevit zemědělcům postiženým suchem od tlaku v průběžném financování, který může vyvolat výpadek příjmů z letošní sklizně," řekl Bendl. Zemědělci tak předčasně dostanou polovinu z celkového objemu plateb na plochu. Výplata peněz po 16. říjnu může podle ministra zlepšit finanční situaci zemědělských podniků, které by jinak tyto peníze dostaly o několik měsíců později.
Podniky s živočišnou produkcí, které hospodaří na zemědělské půdě v postižených oblastech, budou moci požádat Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku krmných plodin. Zemědělci také mají možnost prodloužit dobu realizace vybraných projektů financovaných z Programu rozvoje venkova z původních 24 na 36 měsíců a Pozemkový fond jim nabídne odklad splátek za prodej a nájem státní půdy.
Sucho hlavně na jižní Moravě
Prezident Agrární komory Jan Veleba řekl, že tato opatření zemědělcům pomohou lépe se vyrovnat s výrazně nižší úrodou. Sucho podle Veleby postihlo především zemědělce na jižní Moravě, z nichž někteří letos měli hektarový výnos kolem jedné až 1,5 tuny. Veleba odhadl, že tuzemští farmáři letos kvůli nižším výnosům za obilí utrží o šest až osm miliard korun méně než loni.
Sucho likviduje českým zemědělcům úrodu. Nejhůř postižená je jižní Morava - čtěte ZDE
Nečas ustupuje zemědělcům. "Zelená nafta" příští rok neskončí - čtěte ZDE
"Dřívější vyplacení záloh plateb na plochu je proto velmi dobrý nápad, který bude tuto složitou situaci částečně řešit," uvedl Veleba. Připomněl, že mnoha zemědělcům kvůli nižší úrodě chybí krmení pro dobytek, takže zápůjčka krmných plodin ze Správy státních hmotných rezerv přijde vhod. "Byli bychom ale raději, kdyby to nebyla zápůjčka, ale prodej obilí za skladové ceny. Protože jestli to bude zápůjčka, tak se problém pouze oddálí," upozornil Veleba.
MZe chce také s bankami dohodnout odklad splátek úvěrů, pokud o to zemědělci požádají. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond je připraven prodloužit smlouvy na dotace úroků u změněných splátkových kalendářů. Podle Veleby budou banky zřejmě řešit každý případ zvlášť. Stejný názor má i Bendl, podle kterého se ale banky k návrhu na odklad splátek postavily vstřícně.
"Samy tuší, že je to v jejich zájmu, protože by mohly přijít o významné klienty," podotkl. MZe bude bankám poskytovat data o zemědělcích, které sucho postihlo, aby zabránilo spekulacím.
Banky nemohou odložit splátky kvůli ČNB
Například statkář Karel Kuthan z obce Suchohrdly u Miroslavi na Znojemsku pomoc ministerstva vítá. "Je to krok správným směrem, určitě nám to pomůže s hlediska vyrovnání cash flow, problém to ale nevyřeší a odsune jej asi o dva měsíce," řekl. Podle něj by zemědělcům pomohla změna postoje České národní banky.
Ta nyní údajně neumožňuje bankám odložit splátky úvěrů o déle než tři měsíce, aniž by se jejich klienti dostali do kategorie klasifikovaných úvěrů. "Delší odklad splátek o půl roku nebo o rok by mi pomohl," uvedl Kuthan. Bendl novinářům řekl, že MZe bude s ČNB na toto téma jednat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist