Tuzemská produkce obráběcích a tvářecích strojů v letošním roce překonává nejlepší předkrizové období. Loni vyvezly podniky všeobecného strojírenství produkty za 13 miliard korun.

Česko loni patřilo mezi 15 největších strojírenských vývozců.

Jak lze podpořit české strojírenství a export? Ptali jste se ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS).

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Neo
Stav strojirenstvi je - montovna pro automobilky za 4nasobne nizsi platy nez na Zapade. Co mate v planu jineho nez navrhovat dostavbu Temelina a usty premiera obvinovat "diverzanty z Vychodu" ze narusuji cesky strojirensky export?
Dobrý den, přeji všem hezký den z brněnského strojírenského veletrhu. O tom, jak bude vypadat české strojírenství, můžeme nyní rozhodnout změnou systému technického vzdělávání. Chceme vytvořit prostředí, ve kterém bude stát firmám za to inovovat. Nyní neseme návrh daňových úlev pro firmy, které budou investovat do vzdělání studentů. Navrhujeme nový model financování technických VŠ, aby byly preferovány obory, které české strojírenství potřebuje. Ve vědě a výzkumu chceme podporovat výrobky, které uspějí na trhu, a ne projekty měřené počty citací v akademických titulech. A také samozřejmě podporujeme export.
Martin Kuba
Michal
Změní se nějak osnovy pro Strojírenství na středních průmyslových školách ? Maturoval jsem před 5. lety i když s odřenýma ušima.
To je otázka především na kolegu mnistra školství. My přinášíme návrhy na větší zapojení firem do vzdělávání v technických oborech.
Martin Kuba
Michal
Jed lepší pro žáky co jsou v 9. třídě jít studovat elektrotechniku nebob strojírenství ?
Rozdíl není ani tak mezi elektrotechnikou a strojírenstvím, ale mezi technickým a humanitním oborem. Studenti s humanitním vzděláním často složitě hledají uplatnění na trhu, zatímco po technicky vzdělaných je na trhu poptávka a technické vzdělání tak nese vyšší jistotu zaměstnání a dobrého výdělku.
Martin Kuba
František
Dobrý den, pane ministře, chystáte nějakou koncepční podporu oblasti ICT? Nedávno jste myslím prohlásil, že ČR má potenciál stát se ICT velmocí, ale zatím jej nedokázala využít. A že se o to osobně zasadíte... (Nic proti strojírenskému průmyslu, ale přece jen v dnešní globální digitální ekonomice nás asi "nespasí".) Děkuji
MPO je si toho vědomo. Ambicí našeho ministerstva bude stát se lídrem této myšlenky a během příštích týdnů poneseme do vlády připravenou politiku ČR v oblasti ICT.
Martin Kuba
Michal
Co by se měli učit strojaři a elektrotechnici na školách ? klasické metody jako soustružení na konvenčním soustruhu nebo pouze CNC, rapid prototyping, místo stykačových zapojení realizace pomocí PLC, místo zapojení s přepínačem , křížákem, přepínačem použít impulzní relé.
Myslím si, že studenti by se měli učit především ve firmách, které musí svým vybavením reagovat na nejnovější trendy. Jen tak se setkají s tím, co se dnes ve výrobě skutečně používá. To je myšlenka, kterou formou daňových úlev pro firmy prosazuji.
Martin Kuba
Martin
Dobrý den pane ministře, mám na Vás 2 dotazy: 1. Co říkáte na hodnocení novinářů serveru Česká pozice, že jste nejlepší ministr současné vlády? 2. Jak vidíte výsledky krajských voleb v Jižních Čechách? Přeji hodně úspěchů v práci, poznal jsem Vás na Jihočeském kraji, jako velmi pracovitého člověka, tak ať Vám to vydrží. Martin
Děkuji za váš názor. Hodnocení mé práce nechám raději na jiných lidech, každopádně každá pochvala za odvedenou práci potěší. Jsem od přírody optimistou, takže věřím, že volby v jižních Čechách dopadnou pro ODS úspěchem a znovu získám post hejtmana. Já i moji kolegové jsme připraveni dál pro Jihočeský kraj pracovat.
Martin Kuba
Adam R.
Který z plánovaných projektů ve Státní energetické koncepci dle vás dokáže efektivně snížit závislost ČR na ruském plynu a proč?
Celá energetická koncepce je stavěna tak, aby nás v žádné komoditě nevystavovala nebezpečí enormní závislosti pouze na jediném dodavateli. Obecně obsahuje diverzifikaci zdrojů tak, aby zajistila ČR stabilitu zdrojů a maximální nezávislost při udržitelném ekonomickém dopadu na český průmysl a domácnosti, což považuji za jeden ze základních atributů této koncepce.
Martin Kuba
Marie
V rámci nové exportní strategie, kterou jste nedávno představil, figuruje Rusko jako prioritní země, tento stát je také čestný host letošního MSV. Na jednu stranu tedy česká vláda podporuje prohloubení ekonomických vztahů s Ruskem, na druhou stranu se mluví o možné rostoucí závislosti na Rusku. Jak se k této otázce stavíte Vy?
Exportní strategi má kromě Ruska i dalších 11 prioritních zemí, které si vytipovali podnikatelé jako potenciálně zajímavé trhy. Pro ČR je zajímavé zvýšit export právě do těchto zemí, protože česká ekonomika je dnes enormně závislá na EU, kam směřuje přes 80% exportu. Pokud jde o samotné Rusko, jde nám především o obchodní příležitosti, které přinášejí zisk českých firmám a vytvářejí pracovní příležitosti pro české zaměstnance.
Martin Kuba
Eduard
Dobrý den pane ministře, myslím si, že pro české strojírenství je v tuto chvíli největší příležitostí dostavba Temelína. Jakým způsobem chcete zajistit, že české firmy Temelín postaví a že nebudou jen přihlížet, jak je všechno vyrobeno a dovezeno ze zahraničí? Děkuji za odpověď.
Po svém nástupu do funkce jsem osobně zaštítil konsorcia českých firem při jednání s potenciálními dodavateli a všude otevřeně říkal, že cestou k úspěchu v tomto tendru bude maximální zapojení českých firem nejen do výstavby JETE, ale také jejich účast v projektech realizovaných ve třetích zemích.
Martin Kuba
Murphy
Dobrý den, kdy bude jasněji v otázkách podpory exportu u menších firem do 250 zaměstnanců (kompetence Czechtrade vs. ostatní subjekty) a podpora exportu skutečně nastane ? děkuji
Celou novou koncepci podpory exportu stavíme na tom, že chceme zapojit mnohem více malých a středních firem do vývozu. Přišli jsme například s novým systémem, kdy malé firmy nebudou muset platit agentuře za hodinové služby, ale paušálně za symbolický poplatek budou mít přístup ke všem službám. Zároveň platí, že i státem zřízené subjekty ČEB a EGAP mají zadání přizpůsobit své produkty potřebám malých a středních firem.
Martin Kuba
podpora ceskych firem v zahranici
Dobry den, jak bude vypadat podpora ceskych firem v zahranici od ledna 2013? Bude ji zajistovat Czechtrade nebo pouze obchodne-ekon. useky na Ambasadach? Dekuji za odpoved. jana n.
Budujem novou obchodní síť, která pod hlavičkou MPO bude hájit zájmy českých firem v zahraničí. Na tyto mise nebudou vysíláni ministerští úředníci, ale lidé, které vy výběrových řízeních vybereme se zástupci českého průmyslu. Ve výběrových komisích budou mít naopak rozhodující slovo zástupci podnikatelských reprezentací.
Martin Kuba
Tomáš Géryk
Dobrý den pane ministře, Chystají se nějaká jednání o zařazení ČR případně EU mezi Indií preferované země, co se týče dovozních cel? Náš partner v Indii musí platit na naše strojírenské výrobky celkově 21,5% clo (7,5% zákl.dovozní clo + dalších 6 jiných druhů cel...) Děkuji Tomáš Géryk
V současné době probíhají mezi EU a Indií jednání o vytvoření zóny volného obchodu. ČR tato jednání velmi podporuj, neboť v nich vidí cestu ke snížení obchodních bariér, s nimiž se střetávají české a evropské firmy při vstupu na indický trh.
Martin Kuba
Karel Tronner
Pane Kubo! Premier Nečas už několik měsíců hovoří o "balíčku proexportních opatření", který měla vláda dávno mít na stole. Jakpak jste s tím daleko? Co konkrétního hodláte v té věci dělat? Doposud jsem nezaznamenal nic, co by stálo za řeč, jenom samé nekompetentní plky jak v Rudém právě neblahé paměti
Vláda již březnu schválila novou proexportní strategii ČR, která obsahuje jasné a konkrétní kroky, jak export podpořit. To, že se jedná o reálné a pozitivní kroky, potvrzuje hodnocení Svazu průmyslu a dopravy i Hospodářské komory. Exportní strategii a opatření realizovaná v jejím rámci máte k dispozici na webových stránkách ministerstva.
Martin Kuba
Honza
Dobrý den, můj dotaz se sice týká jiného resortu, ale s poměrně zásadním dopadem na průmysl. Řada firem se nedostatek technicky vzdělaných pracovníků snaží řešit zaměstnáváním odborníků z ciziny. Restriktivní vízová politika však fakticky znemožňuje flexibilně reagovat na potřeby trhu. Je ze strany vlády snaha uvolnit proces získávání víz a pracovních povolení tak, aby bylo možné dokumenty vyřídit v rozumné době a bez zbytečných obstrukcí? Děkuji
První kroky v této oblasti již byly realizovány. Ve spolupráci s MZV a MV jsme spustili systém umožňující urychlit proces vnitrofiremního pohybu pracovních sil. Jedná se o opatření, které po nás požadovali zejména zahraniční investoři. Zároveň platí, že jako ministr průmyslu a obchodu se nezřídka potkávám s vámi vyjádřeným názorem, že vízová politika ČR je vnímána jako překážka pro rozvoj podnikatelských aktivit českých firem. Budu hledat cesty, jak s kolegy z partnerských resortů tyto věci řešit.
Martin Kuba
Karel Sigmas
Pane ministře, kdy dojde ke zrušení Vašeho zbytečného ministerstva? Vzhledem k tomu, že se v našem státě povedlo polistopadové klice úspěšně veškerý průmysl a strojírenství zlikvidovat, tak je ministrstvo s tímto názvem zcela zbytečné. přeji hezký den
Vzhledem k tomu, že podíl průmyslu na HDP tvoří přes 30% a samotné strojírenství tvoří přes 54% českého exportu, nepovažuji vaše hodnocení za zcela relevantní. Myslím, že MPO má tedy v české vládě své důležité místo, což samozřejmě nespojuji se svou osobou v čele tohoto resortu.
Martin Kuba
Petr Hartman
Dobrý den pane ministře, chtěl bych se Vás zeptat, jako vystudovaného lékaře, jaký máte vztah k průmyslu a technice obecně. A dále: myslíte si, že by se ČR měla zaměřit na rozvíjení nějakého konkrétního průmyslového odvětví se zájmem v něm získat excelenci (záměrná podporova vzdělání, popř. dotace, daňové odpustky), tak jak to např. udělali Finové v oblasti elektroniky (Ericsson) a pokud ano kterého?
Vedle lékařské odbornosti mám i technické vzdělání s maturitou na střední průmyslové škole stavební.Osobně považuji u ministra za základní manažerské schopnosti více než konkrétní technickou znalost. Ministr má být manažer, který se dokáže obklopit týmem odborníků, mít politickou vizi a schopnost ji prosazovat. Vláda již má představu o základních technických oborech, které mají potenciál generovat dlouhodobou prosperitu české ekonomiky a na jejichž podporu se bude zaměřovat. Jsou to například nanotechnologie, biotechnologie, ICT sektor, advanced engineering a další. Děkuji všem za zaslané dotazy a přeji příjemný zbytek dne.
Martin Kuba
Michal
Na jaké ČESKÉ weby mají strojaři a elektrotechnici číst, aby věděli o nových trendech a vývoi v technologiích ?