Na strojírenském veletrhu v Brně je spousta příležitostí, jak navázat kontakt se zajímavými lidmi. Třeba když si spolu sednete k jednomu stolu na večeři při příležitosti Indického večera, který měl přiblížit kulturu našich obchodních partnerů z této asijské země.

Reportéři IHNED.cz takhle v úterý poznali Petra Bareše, prezidenta České vesmírné aliance a rozhodli se zjistit, čím se taková "vesmírná aliance" zabývá.

Petr Bareš stál nejen za vznikem České vesmírné aliance, ale má také vlastní firmu, Iguassu Software Systems, která vyrábí software vesmírných technologií. V minulosti navíc působil dvanáct let přímo v Evropské vesmírné agentuře (ESA). Česká vesmírná aliance má 17 členských firem, které se zabývají vesmírnými technologiemi.

Co je úkolem vaší vesmírné aliance?

Naší prací je v podstatě účast na konferencích a konkrétním cílem je, aby naše členské firmy nacházely partnery pro účast na tendrech. Tendry jsou totiž velice komplexní a často do toho firmy musí jít společně. Dříve jsme také, jako jednotlivé firmy, měli problémy se státní podporou, a to bylo dalším důvodem vzniku aliance. Nakonec i zviditelnění bylo daleko jednodušší poté, co všechny firmy daly dohromady svoje zdroje.

Zlepšila se nějak situace s podporou státu?

Ano, jsme velice spokojení s tím, jak se to změnilo. Koordinaci vesmíru nyní vede ministerstvo dopravy a tu spolupráci vidím velice pozitivně. Pracujeme s nimi na definování budoucí politiky a vesmírného plánu a na tom, do kterých dobrovolných programů v rámci Evropské vesmírné agentury se Česko zapojí.

Kdo vypisuje ty tendry, kterých se vaše členské firmy účastní?

Tendry vypisuje právě ESA, která má 18 členských států z celé Evropy a jen ty se mohou výběrového řízení zúčastnit.

Jaký je největší úspěch aliance?

Jeden z našich členů, firma Frentech Aerospace, vyhrál nedávno v mezinárodním tendru zakázku na výrobu mechanismu otevírání solárních panelů. Ty velké, umístěné na satelitech, se totiž musí otevírat, jsou to taková veliká křídla. Nejenže ta firma vyhrála takto prestižní nabídku, ale ještě to bylo v Americe a nebyl to jen jeden satelit, jak je běžné, ale bude se jich dělat osmdesát. Dále jeden z našich členů vyrobil elektroniku, která lítá na oběžné dráze kolem Slunce.

Čím se zabývá vaše firma?

My se hodně soustředíme na satelitní navigace a zpracování snímků ze satelitů. Než ze satelitového snímku vznikne něco, co se dá použít, zabere to třeba den počítačové práce a my právě pracujeme na urychlení těchto procesů.

Spolupracuje Česká republika také s některými světovými vesmírnými velmocemi?

Mezi ty nejvýznamnější velmoci patří kromě Spojených států, Japonska, Ruska třeba i Brazílie, která má vlastní vesmírný program. Právě s ní jsme podepsali dohodu o spolupráci, budeme dohromady vyhledávat projekty. Nyní se připravuje dohoda s Japonskem, za 14 dní tam jedu jednat s ministerstvy a s jejich vesmírnou agenturou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist