Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové mimořádné opatření, které rozšiřuje páteční nařízení o prohibici. Od půl osmé večer je zakázán export veškerého alkoholu za hranice České republiky.

Podle premiéra Petra Nečase je pro Česko lepší, že zákaz vývozu vyhlásila sama vláda. Měl totiž informace, že ho v pátek chtěla nařídit Evropská unie.

"Měli jsme dvě alternativy. Buď, že vyhlásíme zákaz sami a od příštího týdne ho postupně začneme omezovat, nebo že ho vyhlásí na dva měsíce Evropská unie a jeho omezování bude mnohem složitější," odůvodnil rozhodnutí předseda vlády.

V nařízení stojí, že provozovatelům potravinářských podniků včetně osob provozujících potravinářské služby se zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu etanolu od 20 procent, včetně tuzemáku a konzumního lihu.

Dále se každému zakazuje distribuce a vývoz lihovin o obsahu větším než 20 procent včetně tuzemáku a konzumního lihu mimo území ČR.

Situaci vláda konzultovala s českým velvyslancem při EU i s eurokomisaři. Ministr zemědělství Petr Bendl pak jednal se zástupci výrobců a vývozců.

Evropská unie chtěla uvalit zákaz exportu na dva měsíce. K jeho odstranění by pak navíc byl potřeba souhlas nadpoloviční většiny členských států.

Česká vláda ale věří, že zákaz začne omezovat už za pár dní. "Příští týden počítáme se zužováním prohibice. To se bude týkat i exportu," prohlásil premiér Nečas.

Zničí nám to reputaci, bouří se výrobci

Na rozhodnutí vlády už zareagovali i výrobci lihovin. Podle Anthonyho Schofielda, ředitele společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, zničí opatření reputaci.

"Celá situace se kompletně vymkla z rukou, protože dospěla až k zákazu vývozu českých alkoholických produktů nad 20 procent, což kompletně zničí reputaci poctivých českých značek a co více, reputaci celé České republiky," řekl Schofield serveru IHNED.cz.

Radost ze zákazu nemá ani ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý, bude ho ale respektovat. Zároveň doufá, že už příští týden bude obnoven prodej nezávadného alkoholu. "Jenom překolkování starších zásob pro nás ale znamená milionové náklady," řekl Fruka pro ČT.

Ročně se z Česka vyveze tvrdý alkohol za dvě miliardy korun. Denně tak likérky přijdou v průměru o 5,5 milionu korun. Nejvíc se exportuje na Slovensko, velké množství ale putuje i do Německa a Polska.

Lahve budou mít nové kolky

Už ve středu se kabinet dohodl na přípravě opatření, která by měla prohibici zmírnit. Lahve s alkoholem, který se vyrobil či dovezl po vypuknutí metanolové aféry, by měly dostat nové kolky. Ministr financí už podepsal vyhlášku o nových kolkových páscích.

Alkohol by měl mít také "rodný list", v němž by byly údaje o původu, surovinách i nakládání. Ministři mají jednotlivé kroky nachystat do příští středy.

Policie dnes v případu podle ČT výrazně pokročila. Při razii ve skladu v centru Opavy, kde se nacházejí sklady desítek firem, zajistila několik tisíc litrů podezřelých surovin, které mohly k výrobě jedovatého alkoholu sloužit.

Metanol si vyžádal už 23 obětí. Čtyři desítky lidí jsou v nemocnicích, někteří z nich v kritickém stavu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist