Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Tomáš Uvíra (44) dnes rezignoval a již ve středu dozorčí rada Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) odvolala z funkce generálního ředitele Karla Plevu a jeho náměstka Jiřího Skuhru.

Uvedl to dnes server Česká pozice s odkazem na důvěryhodné zdroje z ministerstev, která ČEB a EGAP vlastní.

"Ano, po dohodě s akcionáři jsem rezignoval na funkci. O tom, kdy přesně odejdu a kdo bude pověřen řízením banky, se dohodneme s dozorčí radou," sdělil serveru Uvíra, který do ČEB přišel v únoru 2011. Podle informací serveru po něm přebírá řízení současný náměstek pro obchod Michal Bakajsa.

Rezignace Uvíry by podle serveru mohla souviset s dalším směřováním a strategií ČEB, kterou jako generální ředitel měl vládě předložit v září. Pleva, který EGAP řídí od února 2009, nechtěl důvody svého odvolání komentovat.

ČEB vlastní čtyři ministerstva, a to ministerstvo financí, průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí, mají po 20 procentech akcií. Zbytek drží EGAP, kterou ovládají také čtyři ministerstva, každé vlastní čtvrtinu akcií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist