Penzijní fondy dál pokračují v přípravách na start druhého pilíře důchodové reformy, v němž si lidé mají možnost spořit na penzi. Věří, že jeho spuštění nezpozdí ani včerejší veto prezidenta Václava Klause.

To ostřeluje pouze technické zákony, které upravují toky peněz v novém systému, a vrací je Poslanecké sněmovně. Základní parametry reformy jsou již však schválené.

„Věříme, že i kdyby sněmovna veto nepřehlasovala, najde ministerstvo financí cestu, aby reforma mohla v lednu začít. Chybějící předpisy bude řešit například formou vyhlášky. A tak dál pracujeme na přizpůsobení našich systémů, dokumentů pro uzavíraní nových smluv a na školení prodejců,“ řekl Pavel Jirák, šéf Penzijního fondu Komerční banky.

Obdobně to vidí i prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok: „Domníváme se, že i když poslanci veto nepřehlasují, bude možné s určitými obtížemi druhý pilíř spustit.“

Ministerstvo financí odmítá o dalším postupu spekulovat. „Věřím, že sněmovna veto přehlasuje, jako už to udělala se senátním vetem, a reforma začne podle plánu od 1. 1. 2013,“ napsal náměstek ministra financí Radek Urban.

Vedení penzijních fondů vidí hlavní problém v tom, že prezidentův nesouhlas znejistí spoustu lidí. „Lidé nebudou vědět, jestli reforma začne tak, jak jsme o ní informovali,“ říká šéf penzijního fondu Stabilita ČSOB Karel Svoboda.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Václav Klaus svůj postoj odůvodnil tím, že důchodová reforma vyžaduje ve společnosti co nejširší konsenzus, který v tomto případě neexistuje.

„Obtížně odhadnutelné jsou i dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá. Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším zvyšováním daní není únosné,“ uvedl prezident ve svém prohlášení.

Překvapení i pro ODS

Prezidentovo veto bylo překvapení pro vládu i část lidí z ODS. „Vyšli jsme vstříc opozici dobrovolnou účastí v systému a možností zavést předdůchody. Pan prezident určitě ví, že některé jeho kroky vycházející z argumentace opozice nepřispívají k politické stabilitě vlády,“ kritizoval premiér Petr Nečas.

„Tato vláda přestala přešlapovat na místě a předložila řešení, jehož základní principy obsažené v předcházejících legislativních normách pan prezident nevetoval,“ upozornil premiér na to, že diskuse kolem důchodové reformy probíhají několik let. Dlouhodobé neřešení strukturálních reforem je podle něj neudržitelné.

„Zákony určitě znovu podpořím. Pan prezident vetuje ledacos, mám z toho smíšené pocity. Rozhodl se v poslední době některé věci bojkotovat, zásadně se mi to nelíbí. Myslím, že trochu ztratil soudnost,“ nešetřila prezidenta poslankyně ODS Zdeňka Horníková.

Ke kritice se přidává i ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek: „Nerozumím vetu teď a u této technické normy, když takový postup prezident neuplatnil u schvalování základních norem pro nastavení důchodové reformy před několika měsíci.“

Co říkají Klausově rozhodnutí rebelové v ODS, se dozvíte v HN.