Zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren ukázaly stovky nedostatků, zejména ve Francii.

Podle rakouského a německého tisku odhalily vážné nedostatky také u českého Temelína a Dukovan a u slovenských Mochovců a Bohunic. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, budou stát až 25 miliard eur.

S odvoláním na zprávu Bruselu, která unikla do německých a francouzských médií, o tom píše server EUobserver.

Podle českého vyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky ale české ajderné elektrárny nemají žádné vážné problémy s bezpečností.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Všechny elektrárny mají co zlepšovat

Podle listu The Wall Street Journal budou nějaké bezpečnostní změny potřebovat téměř všechny jaderné elektrárny v EU, aby byly schopné se vypořádat s neočekávanými událostmi.

Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016, a u českého Temelína.

U obou zařízení kontroloři našli "několik závažných kritických bodů", cituje Augsburger Allgemeine a další listy stanovisko Bruselu.

Podle rakouského listu Wirtschaftsblatt vykazují nedostatky i jaderná elektrárna Temelín a slovenské Bohunice a Mochovce.

Dukovany, stejně jako Temelín, prý nejsou dostatečně vybaveny pro zvládání havárií.

Navíc prý neexistují dostatečné plány pro takové nouzové případy, kdy je nutno jadernou elektrárnu zcela odstavit. Pro tyto případy prý české elektrárny nemají dostatečně vypracované směrnice pro management.

Dále prý chybí technická zařízení pro zamezení explozím vodíku při haváriích a také filtrové systémy pro odvzdušnění pláště reaktorů při přetlaku. V Temelíně by navíc potřebovaly opravit přístroje pro měření seismické činnosti, píše Wirtschaftsblatt.

To podobně jako Bartuška odmítá i ředitel obou českých jaderných elektráren Miloš Štěpanovský. Uvedl, že Temelín plně odpovídá české legislativě, která má bezpečnostní požadavky na úrovni evropských standardů.
"Z mého pohledu jsou to zkreslené a nepravdivé informace," řekl Miloš Štěpanovský na tiskové konferenci v Dukovanech. Provozovatel elektráren ČEZ navíc tvrdí, že zátěžové testy u Temelína a Dukovan vážné nedostatky neodhalily.

Také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) tvrzení o závažných problémech českých jaderných elektráren ostře odmítá. V Dukovanech uvedl, že zveřejněná tvrzení považuje za absurdní. "V téhle chvíli to považuji za únik informací, který není pro mě oficiální, ale naprosto musím vyvrátit, že by jaderné elektrárny v České republice byly jakýmkoliv rizikem," řekl Kuba.

Podobně jako české jaderné elektrárny jsou na tom podle rakouského listu také ty slovenské, až na to, že nemají problémy s nouzovými plány.

Reakce na Fukušimu

Zátěžové testy zkoumají, zda-li je zhruba 140 existujících jaderných reaktorů v Evropě připraveno se vypořádat s takovými extrémními případy, jako jsou třeba útoky teroristů nebo ničivá zemětřesení.

Provést testy se unie rozhodla v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima před 18 měsíci. Eurokomisař Günther Oettinger by měl závěrečnou zprávu o jejich průběhu i doporučeních, která z nich plynou, předložit unijním lídrům na summitu 18. a 19. října. Už tento týden by ale ke zprávě měla proběhnout debata mezi komisaři.

"Znovu jsme ve světle Fukušimy posoudili všechny jaderné elektrárny v Evropě," uvedla Oettingerova mluvčí Marlene Holznerová. Expertní skupina Ensreg, která je složená ze zástupců 27 členských zemí unie, prohlásila, že zatím nebyla se zprávou seznámena. "Komise Ensregu neposkytla žádný návrh sdělení. Avšak obsah návrhu byl znám některým členům Ensregu a tento návrh vyvolal v Ensregu zásadní problémy a obavy," uvedl šéf skupiny Tero Varjoranta.

Podle zprávy například žádná z 58 francouzských elektráren nesplnila mezinárodní standardy načrtnuté Mezinárodní agenturou pro jadernou energii (MAAE). Kritiku si vysloužily také varovné systémy před zemětřesením používané v německých zařízeních. U všech 12 testovaných elektráren byly prý shledány jako nedostatečné.

"Poprvé v historii víme u všech jaderných elektráren v Evropě, zda jsou tyto velmi vysoké standardy používané či nikoli," uvedla Holznerová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist