V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než pět procent na 17 100 lidí. Celosvětový růst byl pod jedním procentem. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management.
Zvýšení počtu boháčů v Česku ovlivnil růst HDP, významnou roli hrála relativně nízká inflace, pozitivní bilance exportu i postavení české měny. Negativní dopad měl naopak pokles cen realit a propad tržní kapitalizace.
Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů (asi 18,9 milionu Kč) loni zvýšil o 0,8 procenta na 11 milionů osob. Jejich finanční bohatství ale kleslo o 1,7 procenta na 42 bilionů dolarů. Jediným regionem, který zaznamenal pokles v počtu bohatých lidí, je Severní Amerika. V Asii a Tichomoří je v současnosti o 20 000 boháčů více, než v Severní Americe.
V Evropě počet dolarových milionářů narostl o 1,1 procenta na 3,2 milionu lidí. Jejich majetek ale poklesl o 1,1 procenta na 10,1 bilionu dolarů. "Vývoj v Evropě je významně ovlivněný dluhovou krizí, která již trvá příliš dlouho," uvedl generální ředitel Capgemini Zdeněk Přibyl.
Dolarových milionářů je ve světě více, ale mají menší majetek - čtěte ZDE
Profil českého milionáře: Miluje Porsche, Ferrari je pro něj na úrovni škodovky - čtěte ZDE
V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Velký nárůst zaznamenala čtvrtá Čína, ale absolutní počet milionářů je zde nižší, než u vedoucích zemí. Číňané hodně investují do umění, které se do volně investovatelného majetku nezapočítává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist