Automobilka Škoda spustila ve Vrchlabí sériovou výrobu automatických převodovek. Jak informoval její mluvčí Jozef Baláž, firma do výstavby nové haly, strojního zařízení a logistického zázemí investovala 4,3 miliardy korun. Převodovky, které se vyrábějí na místě někdejšího sportovního stadionu, se stanou jediným výrobkem závodu. V prosinci totiž ve Vrchlabí skončí montáž vozů Roomster.

Nový výrobní program znamená snížení počtu pracovních míst. Ze zhruba tisícovky současných zaměstnanců se jich při montáži převodovek nakonec uplatní 800. Zbylí se musejí do začátku listopadu rozhodnout, zda přijmou místo v Kvasinách či v Mladé Boleslavi, nebo zda odejdou.

"Výroba převodovek dává zdejšímu závodu budoucnost," řekl týdeníku Ekonom starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Závod byl vždy považován za elitní, bývaly mu svěřovány nejsložitější úkoly - náběh nových modelů, výroba nejsložitějších a nejdražších vozů. Město se původně vzdalo stadionu s tím, že dojde k rozšíření závodu, který měl nabrat tři tisíce lidí a vyrábět 300 tisíc aut ročně. Jenže koncern Volkswagen v době vrcholící krize změnil plány a výrobu vozů Škoda Citigo, Seat Mii a VW up! spustil v Bratislavě.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se