Evropská komise v úterý požádala členské státy, aby pro letošní rozpočet unie poskytly dodatečných téměř devět miliard eur. Novináře o tom informoval eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.
Na Česko by podle běžného klíče mělo z této sumy připadnout zhruba 180 milionů eur, tedy asi 4,5 miliardy korun.
Vláda zatím od EK nedostala oficiální žádost, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Až přijde, bude se tím zabývat vláda. Já se vyjádřím až po jednání vlády," uvedl.
Erasmus je v ohrožení
Rozhodnutí komise se čekalo, neboť v posledních týdnech se ukázalo, že v rozpočtu na některé programy už nezbývá dost peněz. Bez nich by ale například výměnnému studentskému programu Erasmus či programům na podporu vědy a výzkumu hrozily citelné škrty.
"Přicházíme s řešením pro Erasmus a další programy, které jsou v roce 2012 kvůli nedostatku prostředků v nebezpečí," řekl Lewandowski o žádosti o poskytnutí dalších 8,975 miliardy eur k již dříve odsouhlaseným 129 miliardám eur pro letošek.
"Ani jedno euro není pro Brusel," zdůraznil komisař. Všechny tyto peníze by podle něj měly jít pro studenty, vědce a malé a střední podniky.
Problémy s "dírami" v rozpočtu jsou způsobeny tím, že výše plateb, kterou schválily členské země s europoslanci po zdlouhavých a složitých jednáních, je nižší než závazky, které by letos unijní rozpočet měl pokrýt.
Komise, která původně navrhla vyšší rozpočet, než jaký byl nakonec schválen, už předem upozorňovala, že nějaké peníze budou moci ke konci roku možná "chybět".
Navíc se připojuje i to, že se blíží konec dlouhodobé finanční perspektivy (2007 až 2013), přičemž tradičně na konci tohoto období přichází víc žádostí o proplácení peněz.
Barroso: EU musí dostat závazkům
Předseda EK José Barroso v prohlášení podotkl, že nejde o to, že komise žádá o víc peněz, nýbrž o to, aby členské státy dostály svým dřívějším závazkům.
"Tyto platby jsou nezbytné k oživení růstu a vytváření míst napříč EU," dodal.
Připomněl rovněž, že členské státy a zákonodárci při přijetí původního rozpočtu na letošní rok vyzvaly EK, aby v případě, že se ukáže odsouhlasené množství peněz jako nedostatečné k pokrytí závazků, přišla s návrhy dodatečných změn.
"Opakovaně jsem varoval, že neustálé škrty v navrhovaném rozpočtu mohou vést k velkému problému," doplnil Lewandowski. "Teď nastala ta chvíle," řekl.
U programu Erasmus chybí nyní kolem 90 milionů eur, což může vést k výrazné redukci množství míst, které jsou v rámci výměn studentům nabízeny, nebo ke snížení jim vyplácených stipendií.
Na výzkumné programy komise potřebuje dodatečných 423 milionů eur, aby mohla zaplatit včas a vyhnout se placení úroků za pozdní platby. Největší suma, přes osm miliard eur, pak je třeba na rozvoj venkova a politiku soudržnosti, skrze níž proudí peníze do chudších regionu unie.
Taktika?
Podle europoslance ODS Hynka Fajmona jde o součást vyjednávací taktiky komise, která se snaží dostat rozpočet na rok 2013 na co nejvyšší úroveň, protože pak od něj bude odvozen nový víceletý finanční rámec na roky 2014 až 2020, o němž se nyní tvrdě vyjednává.
"Komise tak uměle vytváří tento problém, aby získala na svou stranu veřejnost, a využívá k tomu studentský program, který je populární," podotkl Fajmon.
"Z pozice Národní agentury pro evropské vzdělávací programy zodpovědné za implementaci programu Erasmus v ČR vás můžeme ujistit, že veškeré smluvní závazky mezi Národní agenturou a českými vysokoškolskými institucemi budou dodrženy a že mobilita konečného uživatele grantu (student, zaměstnanec) nebude ohrožena," uklidňuje situaci vedoucí oddělení Erasmus Barbora Nájemníková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist