Roman Nowotný
Dobrý den.
ČNB svým snížením chce podpořit domácí spotřebu. Chápu ale mám dvě otázky.
1) Proč jsou všichni v západním světě fascinování ukazatelem HDP? Dnešní ekonomika je jiná než byla dříve. Při současném nasycení trhu, obrovské nadvýrobě a nedostatku "převratného technologického pokroku", bychom se spíše měli zaměřit na udržení současné životní úrovně a považovat nulový růst HDP za úspěch.. ? Vždyť HDP je pouze ekonomický ukazatel a neodráží celkovou úroveň života.
2) Podpořením spotřeby (snížením úrok. sazeb)ČNB defakto podporuje růst inflace. Můžeme chápat tento krok, stejně jako tisk nadbytečných dolarů FEDem nebo odkup dluhopisů zadlužených států prostřednictvím ECB, jako pokus o snížení celkového zadlužení prostřednictvím "velké" inflace u všech předlužených západních ekonomik?
Centrální banky se skutečně v tuto chvíli inflace nebojí a možná máte pravdu, že někdy v budoucnu může být pro některé ekonomiky složité z měnové expanze vycouvat. Varovným příkladem může být politika ECB, která má ve své bilanci velké množství neprodejných cenných papírů. To ale není případ ČNB. Ta si eventuálními intervencemi proti koruně může posilovat devizové rezervy a do budoucna, v případě, že by ve světě hrozila inflace, zvyšuje potenciál k obraně české měny.
Co se týká fascinací růstem, otázka je trochu složitější. Souhlasím, že současná společnost má silný problém s přílišným důrazem na soutež, která je podhoubím růstu - soutěž na úkor kooperace a to, co je mé, na úkor toho, co je naše společné. Představa, že demokratické společnosti mohou fungovat bez rostoucích ekonomik, je ale mylná. Za prvé, ekonomický růst nelze řídit. Potřebovali byste diktátora, který by z moci úřední rozhodl, že pokud se jednomu sektoru daří, ostatní musí klesat tak, abychom všichni splnili cílovou nulu. Za druhé, ekonomiky, kde roste počet obyvatel z principu musí růst. Pokud nerostou, odsuzujete obyvatele k chudnutí. Za třetí, neexistuje nic mezi růstem a propadem ekonomiky. Pokud se chci vzdát růstu, volím pád. Pokud čekám propad ekonomiky, ruším investice, propouštím a rostoucí nezaměstnanost s padající poptávkou mé obavy jen dál potvrzují a vedou k dalšímu propadu. Před touto spirálou varoval již John Maynard Keynes nebo Hyman Minsky, a to jsou spíše kritici volné ruky trhu. Za čtvrté, růst HDP nemusí znamenat automaticky víc ledniček a aut. Ve vyspělých společnostech se jedná především o služby, které jsou páteří růstu. Může jít například o informační služby, práci konzultačních firem a obecně aktivity, které lidem umožňují hlubší specializaci na to, v čem vynikají. To rozhodně neznamená vyšší, ale častokrát nižší fyzickou spotřebu energie. Dokládá to například i setrvalý pokles spotřeby ropy v USA i v eurozóně v posledních letech. To, co by nás mělo trápit, není růst samotný, ale jeho kvalita. Je legitimní, aby se společnost ptala, zda chce růst tažený energetickým koncernem zatěžujícím životní prostředí nebo zda daněmi vyrovnávat rozdíly mezi nejúspěšnějšími a nejchudšími....Je ale holý nesmysl zpochybňovat růst jako takový.
JB