Krize znamenala pro firmu Czech Sport Aircraft (CSA) především propad v počtu vyrobených letadel na klíčovém zámořském trhu. V Kunovicích si ale teď hodně slibují od nové certifikace, díky které můžou svá letadla dodávat i leteckým školám. Právě tato novinka by firmě měla vykompenzovat propad v USA a podpořit ji v dalším v růstu.

"V 50. letech bylo leteckých výrobců hodně, v 90. letech už na jejich spočítání stačí prsty jedné ruky. Nová kategorie letadel CS-LSA (větší než ultralight, váha max. 600 kg, možnost využití pro komerční účely, pozn. red.), kterou nově plníme, nám dává šanci vykompenzovat pokles prodejů v zámoří," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Vladimír Grunt, šéf CSA.

Za 100 tisíc eur (v přepočtu 2,5 milionu korun) tak v Kunovicích vyrábějí desítky letadel Sport Cruiser každý rok. Z výroby vyjíždí jen tento letoun, přesto firma patří ve svém oboru mezi největší. "Letadlo jsme schopni dodat do dvou měsíců. Přijde-li k nám do pěti zákazníku, jsem jim schopni slíbit, že budou mít letadlo do tří měsíců," doplňuje Grunt.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se