Ekonomika eurozóny se dostala do recese. Mezi červencem až zářím její hrubý domácí produkt podruhé v řadě mezičtvrtletně poklesl, tentokrát o 0,1 procenta.

Hospodářství celé Evropské unie však po propadu ve druhém čtvrtletí zvýšilo ve třetím kvartálu výkon, a to o 0,1 procenta. Novináře o tom ve čtvrtek informoval Evropský statistický úřad (Eurostat).

Níže si můžete přečíst, jak dopadly vybrané evropské ekonomiky.

Slovensko +2,2 %

Slovenská ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zpomalila tempo meziročního růstu na 2,2 procenta z revidovaných 2,6 procenta v předchozích třech měsících.

Podrobnější údaje o vývoji ekonomiky zveřejní statistici začátkem příštího měsíce. Očekává se, že hospodářství podpořil export, zejména díky automobilovému průmyslu, který je hlavním tahounem slovenské ekonomiky.

Maďarsko -1,5 %

Maďarský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 1,5 procenta. Oznámil to tamní statistický úřad. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali mírnější pokles o 1,1 procenta.

Maďarsko patří k nejvíce zadluženým zemím v Evropské unii. Tamní vláda se proto rozhodla požádat o záložní úvěr od EU a Mezinárodního měnového fondu. Vláda se však dostala s věřiteli do sporu kvůli svým rozhodnutím a hrozí, že úvěr nedostane.

Itálie -0,2 %

Italská ekonomika ve třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Její pokles však výrazně zpomalil na 0,2 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Analytici ve třetím čtvrtletí očekávali výraznější hospodářský propad o 0,5 procenta. Nové údaje jsou podle agentury Reuters známkou toho, že Itálie by se mohla začít vymaňovat z hospodářského útlumu, který začal v loňském roce.

Německo +0,2 %

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných a sezonně přepočtených údajů tamního statistického úřadu vzrostla o 0,2 procenta. Růst je pomalejší než ve druhém čtvrtletí. Ve zpomalení tempa růstu se odrážejí hlavně vlivy dluhové krize v eurozóně, kvůli nimž klesá poptávka.

Německá ekonomika se stává velkou neznámou. Jednoznačný názor na její vývoj totiž neměli ani analytici. Jejich odhady se totiž velmi lišily, někteří čekali růst HDP až o 0,5 procenta, jiní naopak počítali s poklesem až o 0,4 procenta.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Francie +0,2 %

Stejně tak jako v Německu, i francouzský HDP se ve třetím čtvrtletí dokázal zvednout o meziročních 0,2 %. A nutno dodat, že to bylo pro mnohé analytiky překvapení. Počítali spíše s poklesem.

Za lepším růstem francouzské ekonomiky stojí zejména oživení ve spotřebě domácností a také výkony zahraničního obchodu. Ekonomové ale varují. V zemi je totiž nejvyšší nezaměstnanost za posledních 13 let a v příštím roce domácnosti zatíží zvýšené daně, které mají do rozpočtu přinést 30 miliard eur.

Další růst tak bude značně omezen, pokud vůbec nějaký bude.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru