Zatímco Evropu trápí recese, Turecko roste téměř tak rychle jako Čína.

Jak se daří tureckým firmám dělat byznys v Česku a s čím mohou naopak v Turecku české firmy prorazit, prozradil v rozhovoru pro IHNED.cz generální sekretář Česko-turecké podnikatelské asociace (CETIAD) Ridvan Şen.

Kolik v současnosti působí v Česku tureckých firem? Čím se zabývají?

Je jich kolem padesáti, většinou  jde o menší firmy. Nejsou to jen kebab restaurace - v Liberci vyrábí jedna turecká firma obalové materiály, v Pardubicích jiná recykluje staré pneumatiky a vozí je do Turecka. V Karlových Varech otevírá obchod s koženou módou Baggio Rossini a zlatnictví.

Velkých firem je tu tak pět šest. Tureckého majitele měla například jedna z největších nábytkářských firem v Česku, ten ji ale prodal Němcům. Tureckého původu je i majitel jedné z největších českých cestovek. (Americká společnost Odien Group - pozn. redakce).

Do ČR míří jedna velká turecká stavební společnost, která působí i jinde v Evropě. Ale ta se rozhodne někdy na jaře, takže ji zatím nemohu jmenovat.

Z těch menších projektů mohu prozradit třeba byznys s pečenými kaštany, zaměřený hlavně na prodej turistům. V Česku neumíte ten výrobek balit a prodávat, jako to děláme v Turecku. Počítá se s tím, že by část zaměstnanců byli Češi.

V Německu žijí asi tři miliony Turků, kolik jich je v Česku?

Podle údajů ambasády zde žije asi 1600 Turků, ale hodně z nich pendluje. Těch, kteří zde sídlí trvale, bude tak do pěti set. Někteří tu mají vlastní byznys nebo pracují pro velké nadnárodní společnosti jako Siemens nebo Exxon Mobile.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se