Zatímco Evropu trápí recese, Turecko roste téměř tak rychle jako Čína.
Jak se daří tureckým firmám dělat byznys v Česku a s čím mohou naopak v Turecku české firmy prorazit, prozradil v rozhovoru pro IHNED.cz generální sekretář Česko-turecké podnikatelské asociace (CETIAD) Ridvan Şen.
Kolik v současnosti působí v Česku tureckých firem? Čím se zabývají?
Je jich kolem padesáti, většinou jde o menší firmy. Nejsou to jen kebab restaurace - v Liberci vyrábí jedna turecká firma obalové materiály, v Pardubicích jiná recykluje staré pneumatiky a vozí je do Turecka. V Karlových Varech otevírá obchod s koženou módou Baggio Rossini a zlatnictví.
Velkých firem je tu tak pět šest. Tureckého majitele měla například jedna z největších nábytkářských firem v Česku, ten ji ale prodal Němcům. Tureckého původu je i majitel jedné z největších českých cestovek. (Americká společnost Odien Group - pozn. redakce).
Do ČR míří jedna velká turecká stavební společnost, která působí i jinde v Evropě. Ale ta se rozhodne někdy na jaře, takže ji zatím nemohu jmenovat.
Z těch menších projektů mohu prozradit třeba byznys s pečenými kaštany, zaměřený hlavně na prodej turistům. V Česku neumíte ten výrobek balit a prodávat, jako to děláme v Turecku. Počítá se s tím, že by část zaměstnanců byli Češi.
V Německu žijí asi tři miliony Turků, kolik jich je v Česku?
Podle údajů ambasády zde žije asi 1600 Turků, ale hodně z nich pendluje. Těch, kteří zde sídlí trvale, bude tak do pěti set. Někteří tu mají vlastní byznys nebo pracují pro velké nadnárodní společnosti jako Siemens nebo Exxon Mobile.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.