Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 4,1 procenta po zářijovém revidovaném poklesu o 6,8 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ale klesla o 3,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
"Říjen 2012 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny více. Po očištění od sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,7 procenta," uvedl ČSÚ.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení. Rostla i výroba elektrických zařízení, chemických látek a chemických přípravků.
Klesla naopak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba základních kovů, hutní zpracování; slévárenství.
"Podle očekávání lepšího výsledku tentokrát dosáhlo strojírenství, výroba elektrických zařízení a chemie. Výroba aut – asi nejsledovanější část našeho průmyslu – tentokrát výsledkem sice nijak výrazně neoslnila, ale může se stále chlubit velmi slušnými novými zakázkami," komentuje výsledky analytik ČSOB Petr Dufek.
Hodnota nových zakázek v říjnu ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,4 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,3 procenta.
"K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů," uvedli statistici.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v říjnu 2012 meziročně vzrostly o 5,5 procenta.
"Situace v eurozóně je vážná, recese by zde měla trvat až do konce letošního roku, což se samozřejmě musí na exportně zaměřeném českém průmyslu negativně projevit. Výrazné zpomalení by pak měl zaznamenat i náš největší obchodní partner, Německo," předpovídá ekonom Marek dřímal z Komerční banky.
Stavebnictví hledá dno
Kleslo i tuzemské stavebnictví, které v říjnu nezachránil ani vyšší počet pracovních dní než před rokem.
Navzdory tomu klesl výkon odvětví o 4,3 procenta, a pokračuje tak v dlouhodobém propadu. Stavební firmy dál snižovaly počet zaměstnanců, postavilo se i méně bytů vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dní klesl v říjnu stavební průmysl o osm procent. Výstavba budov byla ve sledovaném měsíci o 1,7 procenta slabší, produkce inženýrského stavitelství kleslo o 9,5 procenta.
Stavaři začali v říjnu stavět 2337 bytů, což byl meziroční pokles o 4,7 procenta. Počet dokončených bytů se snížil o 17,3 procenta.
Průměrný počet pracovníků se v podnicích s 50 a více zaměstnanci v říjnu meziročně snížil o 3,9 procenta. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 2,1 procenta. Orientační hodnota těchto staveb činila 25,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 4,3 procenta.
V celé Evropské unii se v září stavební výroba po očištění od vlivu počtu pracovních dnů snížila o 5,8 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist