Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 4,1 procenta po zářijovém revidovaném poklesu o 6,8 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ale klesla o 3,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

"Říjen 2012 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny více. Po očištění od sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,7 procenta," uvedl ČSÚ.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení. Rostla i výroba elektrických zařízení, chemických látek a chemických přípravků.

Klesla naopak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba základních kovů, hutní zpracování; slévárenství.

"Podle očekávání lepšího výsledku tentokrát dosáhlo strojírenství, výroba elektrických zařízení a chemie. Výroba aut – asi nejsledovanější část našeho průmyslu – tentokrát výsledkem sice nijak výrazně neoslnila, ale může se stále chlubit velmi slušnými novými zakázkami," komentuje výsledky analytik ČSOB Petr Dufek.

Hodnota nových zakázek v říjnu ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,4 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,3 procenta.

"K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů," uvedli statistici.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v říjnu 2012 meziročně vzrostly o 5,5 procenta.

"Situace v eurozóně je vážná, recese by zde měla trvat až do konce letošního roku, což se samozřejmě musí na exportně zaměřeném českém průmyslu negativně projevit. Výrazné zpomalení by pak měl zaznamenat i náš největší obchodní partner, Německo," předpovídá ekonom Marek dřímal z Komerční banky.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Stavebnictví hledá dno

Kleslo i tuzemské stavebnictví, které v říjnu nezachránil ani vyšší počet pracovních dní než před rokem.

Navzdory tomu klesl výkon odvětví o 4,3 procenta, a pokračuje tak v dlouhodobém propadu. Stavební firmy dál snižovaly počet zaměstnanců, postavilo se i méně bytů vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dní klesl v říjnu stavební průmysl o osm procent. Výstavba budov byla ve sledovaném měsíci o 1,7 procenta slabší, produkce inženýrského stavitelství kleslo o 9,5 procenta.

Stavaři začali v říjnu stavět 2337 bytů, což byl meziroční pokles o 4,7 procenta. Počet dokončených bytů se snížil o 17,3 procenta.

Průměrný počet pracovníků se v podnicích s 50 a více zaměstnanci v říjnu meziročně snížil o 3,9 procenta. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 2,1 procenta. Orientační hodnota těchto staveb činila 25,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 4,3 procenta.

V celé Evropské unii se v září stavební výroba po očištění od vlivu počtu pracovních dnů snížila o 5,8 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist