Evropská komise chce v EU zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou.

Kromě toho EK počítá i s tím, že tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření.

Reformu současných pravidel pro výrobu a prodej tabákových výrobků představila EK ve středu. 

O návrzích, které už předem kritizovali výrobci, budou rozhodovat státy EU a europoslanci. Jejich souhlas je pro platnost normy nezbytný.

Podle odhadů by nová pravidla mohla začít platit nejdříve za tři roky.

Přípravy návrhů se táhly několik let a provázely je silné tlaky tabákové lobby. Výrobci se obávají dopadu na značky budované desítky let. Zaznívají od nich i hlasy o porušování práv duševního vlastnictví a obchodních práv. Dlouhodobě také upozorňují i na problém pašování cigaret z třetích zemí.

Cílem reformy je snížit množství úmrtí spojených s kouřením a snaha odradit od kouřením mladé, zdůraznila komise.

"Čísla mluví sama za sebe: tabák zabíjí polovinu svých uživatelů a je vysoce návykový," prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg. Připomněl, že 70 procent kuřáků s kouřením začíná už před dosažením 18 let. "Ambicí dnešního návrhu je učinit tabákové produkty a kouření méně atraktivní," dodal.

Proti tomu podle společnosti Philip Morris řada navrhovaných opatření nepovede k cílům, které si EK slibuje. 

"Návrh směrnice výslovně zakazuje výrobky, které tvoří přibližně 10 procent celkové trhu s cigaretami v EU, v některých státech je to pak více než 30 procent. A to i přesto, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že tyto výrobky jsou více škodlivé než jiné nebo že jejich odstranění z trhu povede ke snížení počtu kuřáků," uvedla společnost Philip Morris. 

Více regulován by měl být podle komise také přeshraniční prodej cigaret po internetu. Komise navrhuje i různé technické doplňky, například hologramy, které by měly pomoci v boji s pašováním a nelegálním prodejem tabákových produktů. Nově se pravidla budou týkat i elektronických cigaret či rostlinných produktů ke kouření, které dosud regulovány nebyly.

"Spotřebitelé nesmí být podváděni. Tabákové výrobky musí vypadat a chutnat jako tabákové výrobky, a tento návrh zajišťuje, že atraktivní obaly a příchutě nebudou využívány v marketingových strategiích," podotkl Borg.

Firmy se ale bojí, že přísnější normy sníží už tak upadající tržby v Evropě a mohly by být precedentem pro růstové trhy v Asii a Africe. Podle zprávy společnosti KPMG pro producenta cigaret Philip Morris z června, z níž citovala agentura Reuters, tržby z cigaret loni dosáhly 576 miliard eur, což představuje propad o více než 100 miliard proti roku 2007.

Komise očekává, že nová pravidla by měla být schválena do roku 2014 a začít platit by mohla v letech 2015 až 2016.

Brusel se nevydal "australskou cestou"

V Austrálii od začátku měsíce mají cigaretové obaly jednotnou formu, kdy na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani žádné reklamní texty. Naopak velmi výraznou část pokrývají grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků kouření.

"EU by neměla pořádat čarodějnické hony na kuřáky a tabákový průmysl, ale měla by se zaměřit na ochranu nekuřáků a dětí a mladistvých podléhajících lákadlu snadné dostupnosti cigaret," reagoval europoslanec Jan Březina.

"Uvedená opatření zavánějí plošnou prohibicí, která mívá za následek bujení černého trhu," řekl s tím, že klesnou daňové příjmy států.

České ministerstvo zemědělství očekává předložení návrhu EK na jednání pracovních orgánů EU na přelomu února a března. Proto je zatím předčasné předjímat konkrétní návrhy změn legislativy, uvedla mluvčí Kateřina Böhmová.

Ochucené cigarety jsou v Česku menšina

V Česku tvoří ochucené cigarety, které by měly být zakázány, jen 2,3 procenta prodaného objemu cigaret.

"Jedná se výhradně o mentolové cigarety, ostatní příchutě jsou na tuzemském trhu naprosto mizivě zastoupeny," řekla Lucie Hrušová z agentury Nielsen.

Podle odhadů Philip Morris ČR byl tuzemský trh s cigaretami loni v porovnání s předchozím rokem v podstatě stabilní na úrovni 21,1 miliardy kusů. V prvním pololetí letoška klesl tuzemský cigaretový trh o 3,6 procenta, když se prodalo 9,9 miliardy kusů cigaret.

Čeští zástupci Philip Morris se zatím k návrhu nechce detailně vyjadřovat. "Musíme si jej detailně prostudovat a pak jej můžeme kompetentně komentovat," uvedl Petr Šebek z Philip Morris ČR. 

Spotřeba cigaret v ČR klesla za posledních pět let o 15 procent. V loňském roce činila podle Českého statistického úřadu spotřeba cigaret na osobu 1988 kusů. Podle průzkumu Eurobarometr z konce května v současnosti v Česku kouří 29 procent lidí starších patnácti let.