Vláda Petra Nečase schválila senátní návrh novely zákoníku práce, která opět zavádí opakované zaměstnávání na dobu určitou. Řetězení smluv na dobu určitou by mělo ovšem platit jen pro určitý okruh pracovníků, zejména sezonních zaměstnanců v zemědělství a ve stavebnictví.
Návrh zákona podle Nečase přispěje k liberalizaci prostředí v oblasti smluv na dobu určitou. Navíc s ním souhlasí odbory i zaměstnavatelé. Rigidita trhu práce by tak měla klesnout.
Zaměstnanci na dobu určitou by podle novely také měli být příjemci všech benefitů, který zaměstnavatel poskytuje.
Norma by též měla přispět k tomu, aby zaměstnanec na dobu určitou přesně věděl, kdy mu zaměstnanecký poměr skončí. A může být domluveno i to, kdy mu zase začne, protože tyto poměry bude možné sjednávat jen v případech, kdy si to vyžadují provozní podmínky nebo má práce zvláštní charakter.
"Firmy se od roku 2008 potýkají s poklesem zakázek a se značnou nejistotou. Jestliže dříve jsme měli jasný výhled na půl roku a u investičních celků i na 12 měsíců, nyní je to mnohem kratší lhůta, v některých odvětvích v řádech několika týdnů. V takovém prostředí nedokážeme plánovat počty zaměstnanců na delší dobu a potřebujeme flexibilnější trh práce," přivítal krok vlády viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Juříček.
Problémový zákoník
Problém spočíval v tom, že novela Zákoníku práce, která vešla v platnost od 1. ledna 2012, změnila úpravu sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou a byla zavedena možnost opakovaného sjednání jen tři krát až na tři roky.
Novela dále zrušila rozsáhlé výjimky umožňující sjednat opakovaně pracovní poměr na dobu určitou vícekrát či na jinou dobu v případě zvláštních podmínek provozu nebo povahy práce. Vzhledem k pokračující ekonomické nejistotě řada firem velmi kriticky poukazovala na tuto změnu.
Přestože se zaměstnavatelé v roce 2012 novému Zákoníku práce museli přizpůsobit, omezilo je to v možnosti regulovat počty zaměstnanců v reakci na poptávku a měnící se obchodní plány.
Proto firmy začaly být opatrnější v přijímání kmenových zaměstnanců. Některé z nich dokonce zvýšily podíl agenturních zaměstnanců, kteří nejsou plně srovnatelní s kmenovými zaměstnanci, a to zejména s ohledem na kvalitu práce, znalost výrobku a technologií a sounáležitost k firmě.
Tříletá přestávka od skončení předchozí práce nebude třeba
Novela umožní například zaměstnávání sezonních pracovníků, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou.
Nynější podoba zákoníku práce platná od loňského ledna mimo jiné stanovuje, že pracovní smlouva na dobu určitou by neměla přesáhnout tři roky místo původního dvouletého maxima. U stejného podniku se také nemá opakovat víc než třikrát po sobě. Podmínkou pro opakované uzavírání smluv na dobu určitou má být také dohoda zaměstnavatele s odbory na tomto typu zaměstnávání.
Podle Jakuba Hájka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal novela nepoškodí ani zájmy zaměstnanců, protože ti mají na opakování pracovního poměru zájem.
Zároveň výrazně prospěje těm zaměstnavatelům, jejichž činnost je výrazně sezónního charakteru a kteří budou moci opakovaně zaměstnávat osvědčené a zaškolené zaměstnance. To potvrzuje i Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, podle které je nyní řada zaměstnanců nucena rotovat mezi různými zaměstnavateli, protože nemohou u jednoho zůstat dlouhodobě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist