Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko k dostavbě jaderné elektrárny Temelín.
Projekt na stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny vyhověl požadavkům pro dopady na životní prostředí, uvedlo v pátek ministerstvo.
Zároveň ale stanovilo 90 podmínek, které musí energetická společnost ČEZ při realizaci projektu respektovat. Požaduje například zajištění ochrany vody, půdy i ovzduší, zajištění minimální zátěže okolí při provozu elektrárny či garanci dopravy maximálního množství materiálu na stavbu elektrárny po železnici.
Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová k rozhodnutí MŽP uvedla, že energetická společnost bude podmínky uvedené ve stanovisku ministerstva respektovat.
Rozhodnutí ministerstva ostře zkritizoval rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich. Ve svém prohlášení uvedl, že plánovaná stavba je obrovským krokem zpět. Zdůraznil, že rozšíření elektrárny se Rakušanů bezprostředně týká, a proto musejí mít možnost do této věci mluvit. "Nejvyšší možná bezpečnost obyvatel je jednoznačnou prioritou, jaderný oblak se před žádnou státní hranicí nezastaví," uvedl.
Přes 60 tisíc připomínek
Ministr Tomáš Chalupa na tiskové konferenci uvedl, že z hlediska rozsahu bylo hodnocení dopadů dostavby Temelína na životní prostředí největším procesem svého druhu v historii ministerstva. Nevládní organizace a veřejnost podaly přes 60.000 připomínek, které bylo třeba vypořádat. Většina připomínek přišla z Německa a z Rakouska, kde se část obyvatelstva cítí jihočeskou jadernou elektrárnou ohrožena.
"Třicet tisíc připomínek bylo z Německa, zhruba 24 tisíc bylo z Rakouska," uvedl ministr Tomáš Chalupa (ODS). "Jen vypořádání připomínek z Německa má 500 stran textu," dodal ministr.
Postup ministerstva kritizuje například ekologické sdružení Calla, které prý oznámený krok nijak nepřekvapil. "My to vnímáme jako ukázku, jak je ministerstvo spojencem energetické společnosti ČEZ," řekl Edvard Sequens ze sdružení Calla. V nadsázce dodal, že udělení souhlasu vítá, neboť jim umožní napadnout dostavbu v takzvaném územním řízení. Ekologická sdružení již dříve kritizovala posudek k Temelínu, který podle nich dostatečně neřeší otázky jaderného odpadu či havárie.
Dalšími správními kroky nutnými pro dostavbu Temelína je vydání správního rozhodnutí a stavebního povolení. Státní úřad pro jadernou bezpečnost pak bude muset vydat povolení k umístění jaderného zdroje.
O zakázku za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházejí česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist