Následující pátek a sobotu současně s volbou prezidenta budou obyvatelé Semil rozhodovat, zda chtějí být zřejmě prvním městem v České republice, kde vyroste geotermální elektrárna. Kdo se soustavy tří až pětikilometrových vrtů v blízkosti města obává, může říct své "Ne".
"V rámci druhého kola prezidentských voleb jsme se rozhodli dát lidem možnost hlasovat v petici proti stavbě. Pokud se proti projektu vysloví 50 procent voličů, město ho okamžitě zastaví, pokud se proti vysloví nejméně 20 procent všech voličů, bude v únoru referendum," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz starosta Semil Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj).
Lidé se obávají hlavně hluku a vibrací při stavbě díla a pak otřesů při jeho provozování. Minulý týden už se konaly dvě veřejné diskuse s odborníky a investorem, jedna ve úterý v kině Jitřenka a druhá ve čtvrtek v tělocvičně ZŠ na sídlišti Řeky, v jehož blízkosti by chtěla začít práce společnost Entergeo.
Projekt geotermální elektrárny připravuje semilská radnice už pět let. V územním plánu počítá s pozemkem pro geotermální vrty v blízkosti sídliště Řeky. A ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí nechala zpracovat geofyzikální průzkum.
Elektřina ze zemského tepla se má vyrábět i v Česku. U Semil chtějí vrtat do 5 kilometrů - čtěte ZDE
ČEZ má k dostavbě Temelína zelenou od Chalupova ministerstva. Ale dostal 90 podmínek - čtěte ZDE
"Příprava projektu už nás stála zhruba milion korun, v dalším kroku už se jedná o desítky milionů a ty z rozpočtu města dávat nechceme, proto hledáme investora," řekl Farský.
Radnice začala v roce 2009 hledat investora, mimo jiné jednala se společností Toyota Tsusho, ta ale později veškeré investice v Evropě zastavila. Později se dohodla s TOP-B a firmou Entergeo, kde je smlouva před podpisem.
"Připravili jsme ve spolupráci s firmou Entergeo kompromisní záměr, který jsme zveřejnili na internetových stránkách města. Pokud se najde investor s lepší nabídkou, dostane přednost," řekl Farský.
Investor slibuje levnější teplo
V dohodě se musí investor mimo jiné zavázat, že odkoupí pozemky od města a uhradí jeho náklady s přípravou. Navíc bude každý rok odvádět do zvláštního fondu města tři procenta z tržeb za prodej elektřiny od 30 gigawatthodin do 63 gigawatthodin.
Peníze, asi šest milionů korun ročně, by použilo město ke svému rozvoji. Lidem ve městě chce Entergeo nabídnout levnější teplo, tvrdí jeho ředitel Zbyněk Šonka.
Entergeo zkoumá podmínky pro vznik elektráren v Semilech, Benešova u Semil a Tanvaldu v Libereckém kraji. V Semilech by měla vyrůst v těsné blízkosti sídliště.
"Od bývalé mazutové výtopny, kde má elektrárna být, je jen asi 200 metrů ke škole a asi 220 metrů k největšímu bytovému domu, vrty na městském pozemku by byly ještě blíž. Nemyslím si, že to je bezpečné, nechtěl bych tam bydlet," upozornil jeden z obyvatel města Roman Sáblík. Lidé se obávají nejen hluku a vibrací při hloubení pět kilometrů hlubokých vrtů, ale především následných otřesů.
"To byla jedna z hlavních obav v těch debatách," připouští starosta. "Ujistili jsme občany, že při stavbě musí být dodržovány všechny předpisy o hladině hluku bez výjimek," ujišťuje.
Zemětřesení nehrozí
Elektrárna počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (HDR), odkud se bude čerpat zpět na povrch. V hloubce pěti kilometrů může být ve vhodné lokalitě teplo až 200 stupňů Celsia.
Tento způsob není zatím příliš rozšířený. Ve světě je ale řada geotermálních elektráren, hlavně v USA, Novém Zélandu a Islandu. Tři jsou v Německu. Podobnou elektrárnu začali před lety stavět ve švýcarské Basileji.
Hlubinné vrty tam provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu.
"Nic podobného v Semilech nehrozí," ujišťoval semilské odborník na seizmologii Leo Eisner. Seizmické stanice budou podle něj situaci sledovat a případně čerpání vody omezí a při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví.
V Česku se zatím s průzkumem geotermálních zdrojů nejdále dostaly Litoměřice, kde se vrtalo do hloubky 2,1 kilometru, pak byl ale projekt uložen na čas "k ledu", i když o něm radnice stále uvažuje.
Rozhovor se starostou Semil Janem Farským čtěte v pondělí na Byznys.IHNED.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist