Firma MasterCard uvedla na český trh možnost placení prostřednictvím chytrého telefonu.

Platební aplikace MasterCard Mobile umožní od pondělí ve 2000 internetových obchodech nákup vstupenek, jízdenek či parkování přímo v mobilu.

V budoucnu bude možné platit i v kamenných obchodech. Služba je určena pro klienty všech bank a majitele všech druhů platebních karet. Novinářům to řekl ředitel rozvoje mobilních plateb MasterCard Europe pro ČR a SR Richard Walitza.

Podobnou službu nabízejí od loňského podzimu tuzemští mobilní operátoři spolu s několika bankami. Služba Mobito umožňuje placení menších částek téměř ze všech typů mobilních telefonů, i těch bez operačního systému. Nabízí například dobíjení kreditu telefonu, posílání peněz druhému uživateli, placení na webu nebo v kamenných prodejnách.

MasterCard Mobile umožňuje jednoduše vložit platební karty do mobilního telefonu a pak jej používat k placení.

Aplikaci stáhnete zdarma

Aplikace je od pondělí zdarma ke stažení na Google Play a App Store. Zájemcům stačí chytrý telefon s připojením k internetu. Pouze si zaregistrují své platební karty a aktivují je. Nahrát je možné všechny platební karty, nezávisle na vydavatelské bance a platebním schématu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Možnosti akceptace jsou takřka neomezené, protože nasazení MasterCard Mobile je pro obchodníky velmi snadno dostupné," uvedl Walitza. Při platbě podle něj není potřeba nikde uvádět žádné údaje a platba se potvrzuje zvoleným heslem přímo na displeji telefonu. Lidé se vyhnou zadávání údajů z karty do počítače, a odpadnou tak dohady o bezpečnosti zadávání čísla karty, dodal. 

Na uvedení novinky se podílely ČSOB, Era, Global Payments Europe a Wincor Nixdorf. Možnost platit kartou v mobilním telefonu přes MasterCard Mobile je u zhruba dvou tisíc e-shopů, které mají platební bránu GP webpay u ČSOB. Ta letos plánuje další funkcionality, například přidání dobíjení kreditů mobilních telefonů nebo možnost rychlého placení za jídlo, kávu nebo taxi.

Urychlení nákupu v e-shopech umožňují takzvané QR kódy, které mobilem naskenujete z obrazovky počítače. Platbu potvrzujete šestimístným pinem.

Dráhy nabídnou slevu 10 %

Službu MasterCard Mobile nabídnou například Slevomat, Aukro nebo České dráhy. Ty při nákupech přes internet nabídnou v únoru slevu 10 %. Běžně je sleva při nákupu přes internet 3 %.

Dalším důležitým partnerem, se kterým MasterCard zatím jedná, je také Česká pošta. Přes mobil by v blízké budoucnosti mělo jít platit i složenky či faktury.

"Pokud bychom se podívali dál do budoucnosti, tak ČSOB a Era chtějí veřejnosti přinést i pohodlné nakupování přes televize nebo třeba billboardy. To vše je jen otázkou času," upozornil manažer elektronického obchodování ČSOB a Ery Roland Katona.

Karetní asociace MasterCard patří spolu s asociací Visa k největším platebním společnostem na světě.