Roční známka stojí 1 500 korun
(Platnost ročního dálničního kupónu je čtrnáct měsíců - přičemž ale platí od 1.prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího.)
Měsíční vyjde na 440 korun
(Platnost měsíčního kupónu počíná dnem vyznačeným na známce a končí uplynutím dne následujícího měsíce, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu. Není-li takový den v příslušném následujícím měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den. Platnost letošních známek skončí 31. ledna 2014.)
Desetidenní stojí 310 korun.
(známka platí od dne vyznačeného na ní do desátého kalendářního dne.)
Využíváte-li české dálnice, pak jistě víte, že pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny musíte mít dálniční známku. Vzhledem k tomu, že k 31. lednu vypršela platnost známek pro loňský rok, nezapomeňte si pořídit novou pro rok 2013.
Pokud totiž platnou známku mít nebudete a chytí vás policisté hrozí vám pokuta až 5000 korun v blokovém řízení a až 100 tisíc korun ve správním řízení.
Aktuální cena roční dálniční známky je 1500 korun, měsíční vyjde zhruba na třetinu a nejkratší časový úsek, na který lze dálniční známku koupit je 10 dní, což vás vyjde na 310 korun.
Dálniční známky lze koupit na všech pobočkách pošty a na dalších prodejních místech označených speciální nálepkou. To znamená na většině čerpacích stanic, ale také hraničních přechodech a dalších prodejnách. Seznam prodejních míst oznamuje Státní fond dopravní infrastruktury. (seznam si můžete stáhnout ZDE - .xls 263 kB)
Výměnu kupónů lze provést z těchto důvodů:
- poškození čelního skla
- chybné manipulace s kupónem (chyba při vyplňování SPZ, poškození kupónu před vylepením apod.)
- změny převozní značky motorového vozidla na registrační značku.
Výměna vadného kupónu:
Výměna vadných kupónů se provádí bezplatně u kupónů s libovolnou dobou platnosti a bez vyplnění žádosti.
Vadný kupón je takový:
- který nelze odlepit od nosného podkladového papíru;
- u něhož došlo k částečnému nebo úplnému roztržení podkladového papíru a ten zůstal v kontaktu se sejmutou folií
- u něhož při snímání došlo k porušení celistvosti kupónu vlivem vysoké přilnavosti lepidla k podkladovému papíru.
V případě uvedených vad kupónu je možné tyto vady reklamovat přímo u prodejce, u kterého byl kupón zakoupen, nebo na všech poštách.
Výměna vadných kupónů se na poštách provádí na základě předložení obou dílů kupónu.
Jaké jsou povinnosti
Řidič má povinnost vylepit známku na vnitřní stranu čelního skla, ze svého pohledu do pravého dolního okraje, tedy na stranu spolujezdce. Kupón je dvoudílný.
Do obou dílů je třeba vepsat registrační značku vozidla (SPZ), u druhého se poznávací značka vyplňuje na jeho zadní straně. Pokud chybí registrační značka vozidla, nebo chybí doba platnosti je známka neplatná. Díl, který řidič nevylepuje, si dále ponechá u sebe pro kontrolu Policií ČR, případně orgány Celní správy.
Pravost kuponu lze ověřit pomocí ochranných prvků. Jeden z nich je umístěný ve spodní části prvního a druhého dílu. Jde o prvek tištěný opticky variabilní barvou, který se změnou dopadajícího světla mění svoji barevnost. Tento ochranný prvek je částečně překryt holografickou fólií a je umístěn vpravo od této fólie.
Dálniční známka je nepřenosná, nelze ji tak využít na jiném vozidle. Pokud měníte registrační značku vozidla nemusíte mít strach, při kontrole policisté ověří, že se jedná o stejné vozidlo v registru.
V některých případech je možné dálniční známku vyměnit. Například pokud dojde k poškození předního skla, nebo v případě vadného kupónu. Výměnu kupónu lze provádět pouze v době jeho platnosti, přičemž se vydá kupón se stejnou dobou platnosti, jako měl původní kupón. Stejný postup se použije i v případě uplatnění reklamace vadného kupónu.
V případě odcizení motorového vozidla, při změně registrační značky a v případě ztráty druhého dílu kupónu se výměna neprovádí. Výměna kupónu se neprovádí ani v případě totální škody a v případě prodeje motorového vozidla.
Kde se musí platit?
Úseky zpoplatněné pozemní komunikace, které jsou označeny značkou "Dálnice" nebo "Silnice pro motorová vozidla" doplněnou dodatkovou tabulkou "Bez poplatku" nebo tabulkou "Bez časového poplatku a mýtného" lze užít vozidlem bez nalepeného kuponu.
(kliknutím na obrázek dojde k jeho zvětšení)
V průběhu letošního roku pak přibude další úsek, který bude zpoplatněn. V jižních Čechách dosud řidiči jezdili po patnáctikilometrovém úseku D3 z Mezna do Tábora bezplatně.
V létě však dojde k otevření dalšího navazujícího úseku z Tábora do Veselí nad Lužnicí, čímž délka této části D3 dosáhne 40 kilometrů a zároveň také dojde k jejímu zpoplatnění. Kdo po ní bude chtít jezdit, bude muset dálniční známku mít.
Jak do ciziny?
Na dálnicích se platí i v řadě okolních evropských států. Jednou z mála výjimek je Německo, kde můžete po dálnicích jezdit zadarmo.
Známky je například nutné mít na Slovensku (roční známka stojí 50 eur, desetidenní 10 a měsíční 14 eur), v Rakousku (roční stojí 80,60 eura, dvouměsíční přijde na 24,20 eura a 10 denní stojí 8,30 eura) nebo Švýcarsku (roční za 33 eur nebo 40 švýcarských franků).
Další státy jako třeba Polsko, Itálie, Francie a třeba i Španělsko vybírají mýtné za projeté úseky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist