Americkou potravinářskou společnost Heinz koupí za 28 miliard dolarů (533 miliard Kč) včetně dluhů investiční skupina miliardáře Warrena Buffetta Berkshire Hathaway spolu s další investiční firmou 3G Capital.

Sdělila to ve čtvrtek Buffettova společnost. Jde o dosud největší akvizici v potravinářském průmyslu.

Buffett v tiskové zprávě uvedl, že "Heinz má silný, udržitelný růstový potenciál, který je založený na vysokých kvalitativních normách, průběžných inovacích, vynikajícím managementu a skvěle chutnajících produktech."

Akcie Heinzu rostly v předobchodní fázi na newyorské burze až o 20 % na 72,50 dolaru za kus.

Investoři nabídli za akcii Heinz 72,50 dolaru, což znamená celkově 23,2 miliardy dolarů, a převezmou i celý dluh firmy.

Buffett televizi CNBC sdělil, že jeho firma přispěje k transakci 12 až 13 miliardami dolarů v hotovosti a že 3G bude jejím rovnocenným partnerem. Transakci budou dál financovat banky J.P. Morgan a Wells Fargo.

Věštec z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, v interview pro televizi CNBC přiznal, že jednání o akvizici započala v loňském prosinci. "Ale v hledáčku jsem měl Heinz už od 80. let minulého století," dodal.

Buffett tak znovu rozšiřuje své portfolio. Do jeho fondu Berkshire Hathaway patří velké firmy jako Washington Post (23.2 %), Kraft Foods (3,3 %), American Express (13,3 %), IBM (5,8 %) nebo Coca-Cola (8,9 %).

V nedávné době také ovládl obchodníka s party potřebami, hračkami či dárkovými předměty Oriental Trading nebo zcela nově vstoupil na realitní trh.

Heinz je předním světovým výrobcem kečupů a dalších potravin a pochutin. Společnost vyrábí tisíce potravinářských produktů v továrnách na šesti kontinentech a prodává je ve více než 200 zemích světa.

Firma uvádí, že 150 jejích značek jsou jedničkami nebo dvojkami na světovém trhu.

V Česku Heinz kromě kečupů a omáček prodává například hořčici,  konzervovanou zeleninu nebo hotová těstovinová jídla.