Americkou potravinářskou společnost Heinz koupí za 28 miliard dolarů (533 miliard Kč) včetně dluhů investiční skupina miliardáře Warrena Buffetta Berkshire Hathaway spolu s další investiční firmou 3G Capital.

Sdělila to ve čtvrtek Buffettova společnost. Jde o dosud největší akvizici v potravinářském průmyslu.

Buffett v tiskové zprávě uvedl, že "Heinz má silný, udržitelný růstový potenciál, který je založený na vysokých kvalitativních normách, průběžných inovacích, vynikajícím managementu a skvěle chutnajících produktech."

Akcie Heinzu rostly v předobchodní fázi na newyorské burze až o 20 % na 72,50 dolaru za kus.

Investoři nabídli za akcii Heinz 72,50 dolaru, což znamená celkově 23,2 miliardy dolarů, a převezmou i celý dluh firmy.

Buffett televizi CNBC sdělil, že jeho firma přispěje k transakci 12 až 13 miliardami dolarů v hotovosti a že 3G bude jejím rovnocenným partnerem. Transakci budou dál financovat banky J.P. Morgan a Wells Fargo.

Věštec z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, v interview pro televizi CNBC přiznal, že jednání o akvizici započala v loňském prosinci. "Ale v hledáčku jsem měl Heinz už od 80. let minulého století," dodal.

Buffett tak znovu rozšiřuje své portfolio. Do jeho fondu Berkshire Hathaway patří velké firmy jako Washington Post (23.2 %), Kraft Foods (3,3 %), American Express (13,3 %), IBM (5,8 %) nebo Coca-Cola (8,9 %).

V nedávné době také ovládl obchodníka s party potřebami, hračkami či dárkovými předměty Oriental Trading nebo zcela nově vstoupil na realitní trh.

Heinz je předním světovým výrobcem kečupů a dalších potravin a pochutin. Společnost vyrábí tisíce potravinářských produktů v továrnách na šesti kontinentech a prodává je ve více než 200 zemích světa.

Firma uvádí, že 150 jejích značek jsou jedničkami nebo dvojkami na světovém trhu.

V Česku Heinz kromě kečupů a omáček prodává například hořčici,  konzervovanou zeleninu nebo hotová těstovinová jídla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist