Přes půl miliardy korun za poplatky u spotřebitelských a hypotečních úvěrů, které chtějí desetitisíce klientů tuzemských bank získat zpět, nebudou zřejmě jediným, ale pouze prvním z řady hromadných nároků nespokojených českých spotřebitelů.
V rozhovoru pro HN to naznačil Daniel Paľko, předseda představenstva BSP Lawyer Partners, která „poplatkovou iniciativu“ zastřešuje. Kdo bude další na řadě? Třeba dodavatelé plynu a elektřiny s přeplatky ze záloh nebo mobilní operátoři.
„Napřed chci dotáhnout poplatky za úvěrové účty. Pokud to bude mít výsledek, můžeme se podívat na další poplatky a vymyslet, co dál,“ řekl Paľko. Upozornil přitom třeba na případ z Německa, kdy soud nařídil operátorovi vrátit klientovi neprovolaný zůstatek z předplacené karty, který mu propadl.
Čeští operátoři ale tvrdí, že podobnou stížnost – ani individuální – zatím neřešili. „Žádnou obdobnou aktivitu jsme v našem oboru zatím nezaznamenali,“ sdělila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
Největší iniciativy žádající navrácení poplatků za vedení úvěrových účtů spojily síly - čtěte ZDE
Rozjíždí se "hon na bankovní poplatky". Tisíce lidí chtějí vrátit peníze - čtěte ZDE
„Účastník může T-Mobile požádat o proplacení nevyčerpaného kreditu, a to nejpozději do měsíce ode dne ukončení smlouvy,“ dodala. A právě lhůta by mohla být jedním z háčků, na nichž by se mohli právníci točit. Stejně tak fakt, že o proplacení je možné žádat jen při ukončení smlouvy, jinak ne.
Podobně i české energetické firmy přeplatky nerady vracejí, obvyklá praxe je, že je započítávají do dalšího období.
Ministr Kuba chce měnit zákon
Vymáhání poplatků po bankách si už získalo pozornost i u českých politiků. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS v České televizi uvedl, že chce na vládě otevřít téma, jak lidem bojujícím za vrácení bankovních poplatků pomoci. Naznačil, že český model by mohl být podobný tomu, s nímž nyní přichází Slovensko.
Tamní vláda sáhla rovnou ke změně zákona, podle nějž banky ani jiní poskytovatelé úvěrů nebudou moci požadovat poplatky za zřízení, evidenci či správu účtu. „Zatím nemáme připraven definitivní konkrétní návrh postupu. Chci jej probrat v rámci vedení ODS a připravit ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti,“ sdělil Kuba HN.
Detaily konkrétních opatření má připravit pracovní skupina, která za tím účelem na ministerstvu spravedlnosti vznikne. Podle Kuby by dalším opatřením mohlo být i osvobození spotřebitelů od soudních poplatků. Podporu si tyto návrhy získaly u opoziční ČSSD. Ministr financí Miroslav Kalousek naopak vzkázal, že jde o pouhý populismus.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist