Na 30 milionů dospělých lidí v Evropské unii nemá žádný bankovní účet. To se má podle představ eurokomisaře pro vnitřní trh EU Michela Barniera změnit.

Do června chce předložit návrh balíčku zákonů, který počítá s tím, že by každý dospělý v EU měl automaticky právo na bankovní účet.

Jak píše německý deník Süddeustche Zeitung, který má návrh takového zákona k dispozici, cílem je prosadit "sociální základní právo". Kromě toho chce Barnier usnadnit také změnu banky. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Jak píše Süddeutsche Zeitung, nejvíc lidí bez vlastního účtu u některé banky žije ve východní Evropě. V Rumunsku a Bulharsku má vlastní účet v bance jen každý druhý, celkem se v Evropské unii jedná o třicet milionů dospělých lidí. 

A to pro ně podle Barniera znamená velký sociální problém. Bez konta se nedá zajistit například podnájem nebo jej vyžadují telekomunikační společnosti jako podmínku pro uzavření smlouvy. Navíc jsou lidem bez účtu odepřeny často levnější nákupy na internetu.

A kvůli tomu nemůžou ve výsledku všichni profitovat z výhod evropského jednotného vnitřního trhu, argumentuje Barnier v návrhu zákona. 

Pokud mají všichni v Evropské unii profitovat ze společného trhu, mají tedy mít i právo na bankovní účet. 

Podle návrhu zákona má být vlastní účet dostupný pro každého a má mu umožnit nutné platby. Podmínkou bezplatného účtu ale má být povinnost zůstat v plusu, jakákoli forma kreditu má být u bezplatných kont vyloučena. Jen ve výjimečných případech by banky směly účtovat nízké poplatky.