Evropská komise chce, aby si firmy mohly lépe hledat zaměstnance. A aby se tak vyrovnal rozdíl mezi vysokou nezaměstnaností především v jihoevropských zemí a nedostatkem uchazečů o práci například v technických oborech nebo zdravotnictví na severu Evropy.

"Musíme zajistit, aby evropský pracovní trh byl transparentnější a abychom pomohli těm, kteří hledají práci, stejně tak jako těm, kteří potřebují pracovníky. Musíme lépe vyrovnat nabídku a poptávku," řekl v rozhovoru pro německý deník Die Welt eurokomisař pro zaměstnanost László Andor.

Evropská komise podle něj brzy spustí nový informační systém, který bude porovnávat nabídky práce a profily nezaměstnaných v celé Evropské unii.

Již nyní se testuje v rámci pilotního projektu, který vyrovnává nabídky práce z Německa a Dánska s poptávkami po zaměstnání lidí z Itálie a Španělska. Získat práci by díky němu měly dvě až tři tisícovky lidí.

Andor také řekl, že krize smazala na jihu Evropy rozdíly mezi mladými lidmi s vysokoškolským vzděláním a těmi s nízkou kvalifikací. "To je vážný problém," uvedl pro Die Welt Andor s tím, že do budoucna je potřeba kromě rozšíření duálního vzdělávání, tedy spojování školy s praxí, zdůraznit a zlepšit výuku cizích jazyků.

"Musíme výuku jazyků posílit a zavést ji povinně. Dvě desítky jazyků nás v EU dělí," řekl Andor. Kritizoval, že kvůli jazykovým bariérám mladí lidé například z Portugalska nehledají práci v Německu, ale ve velkém odcházejí do Brazílie nebo Angoly.

"Pro zvýšení konkurenceschopnosti je potřeba také více ve školách vyučovat důležité věci jako počítačové znalosti nebo podnikání," dodal Andor.

Dobré šance na uplatnění v Evropské unii jsou podle něj především ve zdravotnictví, informačních technologiích a životním prostředí.