Evropská komise ve středu uložila americké softwarové společnosti Microsoft pokutu 561 milionů eur (14,3 miliardy korun) kvůli tomu, že neposkytla uživatelům požadovanou možnost výběru internetového prohlížeče v operačním systému Windows.

V Bruselu to oznámil evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia, podle něhož jde o velmi závažné porušení pravidel.

Evropská komise již loni v říjnu Microsoft obvinila, že nedodržoval slib, podle kterého měl evropským zákazníkům nabízet kromě svého prohlížeče Internet Explorer rovněž konkurenční produkty. Díky tomuto slibu se Microsoft v roce 2009 vyhnul pokutě od komise, která může činit až deset procent jeho ročních tržeb.

Podle komise Microsoft slib neplnil zhruba jeden a půl roku od února 2011 do července 2012. Microsoft tvrdí, že důvodem byly technické problémy a že již zavedl přísnější kontrolu, která by měla předejít opakování těchto potíží.

Microsoft již od Evropské komise dostal za různá porušení pravidel hospodářské soutěže pokuty za 1,6 miliardy eur (41 miliard korun). Tentokrát mohla komise Microsoftu vyměřit pokutu až 7,3 miliardy dolarů (144 miliard Kč), tedy deset procent příjmů z roku 2012.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Společnost ale zaznamenala pokles na evropském trhu internetových prohlížečů. Její podíl se letos v lednu oproti roku 2008 snížil asi na polovičních 24 procent. Podle analýzy firmy StatCounter má prohlížeč Chrome od firmy Google podíl 39 procent a prohlížeč Mozilla 29 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru