Javier Perez

Vzdělání:
Vystudoval španělskou ekonomickou univerzitu ESADE a americkou Thunderbird School of Global Management.

Kariéra:
Nyní je prezidentem MasterCard pro Evropu. Před nástupem do společnosti MasterCard působil v exekutivě v bankovních domech Banco de Vizcaya Argentaria a Banca Catalana.


Hotovost umožňuje daňové úniky a bujení šedé ekonomiky. Elektronické platby mohou tyto vedlejší náklady výrazně omezit, říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident společnosti MasterCard Javier Perez. V České republice probíhá elektronickou cestou zhruba 15 procent plateb, to odpovídá i celosvětovým číslům. Za evropským průměrem však Česko pokulhává, na celém kontinentu je v elektronické formě čtvrtina plateb. Podíl ale rychle poroste, platby v hotovosti ustoupí a za používání mincí a bankovek bude hrozit penalizace, předpovídá vývoj Perez.

Kdysi jste řekl, že bezhotovostní platby v budoucnosti úplně vytlačí z obchodů hotovost. Od manažera společnosti zabývající se bezhotovostními platbami to není nijak překvapivé, opravdu si ale dovedete představit svět bez bankovek a mincí?

Bude to postupovat po etapách. Dovedu si představit, že v zemích jako Česká republika, Německo nebo Británie bude vývoj rychlejší než v rozvíjejících se ekonomikách. Hotovost je totiž velmi drahá - vedle přímých nákladů na samotnou výrobu bankovek a mincí existují i nepřímé náklady. Hotovost umožňuje daňové úniky a bujení šedé ekonomiky. Tyto vedlejší náklady mohou právě elektronické platby výrazně omezit.

Jaký je aktuálně ve světě podíl elektronických plateb ku hotovostním?

Celosvětově zhruba 85 procent plateb probíhá hotovostně, 15 procent elektronicky. Nejrozšířenější jsou ve Spojených státech, kde téměř 70 procent plateb probíhá elektronicky. V kontinentální Evropě si nevedeme zdaleka tak dobře, podíl elektronických plateb činí zhruba 25 procent. V České republice je to pouze 15 procent. Čili máme před sebou ještě dlouhou cestu k bezhotovostnímu světu.

Pokud by ekonomika fungovala bez hotovosti a platby probíhaly jen elektronicky, nehrozí, že v případě závady se byznys zastaví?

To riziko existuje už dnes - všechno se odehrává přes počítače. I vaše peníze, pokud je nemáte pod polštářem, jsou elektronické, v počítačových záznamech.

Nedávno jsem byl v obchodě, kde nefungoval terminál pro platební karty. Kdybych u sebe neměl hotovost, tak bych nenakoupil vůbec.

Existují i alternativní cesty, když nefunguje terminál. Obchodník může například zvednout telefon, zavolat do banky, ověřit kartu a přijmout ji i bez funkčního terminálu. V budoucnu to nicméně bude fungovat tak, že když budete chtít používat hotovost, budete za to penalizováni. Dám vám dva příklady. Prvním z nich je Jižní Korea, druhým Venezuela. Tam mají u elektronických plateb zavedenu nižší sazbu daně z přidané hodnoty. To motivuje lidi, aby využívali karty - snižuje jim to náklady, protože platí nižší daň.


 

Obálka Ekonom 10/2013Jaké je riziko plateb přes mobilní telefony?

 

Jak elektronické platby ovlivňují chování lidí jako zákazníků?

 

Odpovědi najdete v týdeníku Ekonom č. 10, který vyšel ve čtvrtek 7. března.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.