Statisíce podnikatelů a firem, kteří jsou plátci DPH, si musejí kvůli boji proti daňovým únikům více hlídat své bankovní účty.
Od dubna totiž daňová správa na svých stránkách zveřejní minimálně jeden bankovní účet každého plátce DPH. Ti měli do konce února nahlásit „berňákům“ všechny účty, které používají k podnikání. Následně mohli vybrat, které účty budou zveřejněny.
Stinnou stránkou ale je, že seznam bankovních účtů usnadní práci zlodějům. Ti dosud museli hledat bankovní účty na fakturách, některé firmy mají účet uveden na svém webu. Pokud ale od dubna do rejstříku zadají DIČ firmy, budou mít u řady firem seznam účtů.
Poté si v obchodním rejstříku najdou podpisové vzory a podají příkaz o převod peněz z účtu skrze sběrný box. Na přepážce by totiž museli předložit občanský průkaz, zatímco přes box se kontroluje podpis.
Od loňska už není povinností zveřejňovat podpisové vzory v obchodním rejstříku. To ale neznamená, že z něj podpisy zmizely – firmy a podnikatelé si musejí o výmaz zažádat. A většina firem tak neučinila.
Firmy můžou riziko aspoň trochu omezit tím, že nenechají zveřejnit všechny účty, ale jen inkasní, ze kterých pak převedou peníze na nezveřejněné účty. Nebo si s bankou dohodnou jiný podpisový vzor, který nikde jinde nepoužívají.
Banky nejsou příliš sdílné, jaká nová opatření budou zavádět. Tvrdí však, že kontrolní mechanismy jsou dostatečné.
Ve spořitelně každý desátý příkaz přes box
Shodují se v jednom – podle nich není reálné, že by finanční domy firmu kontaktovaly kvůli každému platebnímu příkazu přes sběrný box.
„Vzhledem k počtu platebních příkazů to reálné není,“ uvedl mluvčí České spořitelny Jan Holinka. Ve spořitelně je každý desátý platební příkaz přes sběrný box.
Plátci DPH by si měli kvůli účtům upravit smlouvy. Může nastat problém s pohledávkami - čtěte ZDE
Od dubna si plátci DPH budou kontrolovat účty svých partnerů. Zatím nemají kde - čtěte ZDE
Praktické informace a návody pro podnikatele a menší podniky na portálu pro malé a střední firmy ProByznys.info
Nechcete hlídat černou listinu neplatičů DPH? Poradíme vám, jak se tomu vyhnout
Daňové přiznání: Letos je novinek málo, zvýšily se slevy na dani. Podstatné změny čekejte za rok
Komerční banka má strop půl milionu korun na jeden příkaz. „Klientovi vždy doporučujeme, aby si s bankou dohodl takový podpisový vzor, který v dané podobě v jiných případech nepoužívá a nikdy nezveřejňuje,“ uvedla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Podle Klucové banka ročně eviduje řádově jednotky pokusů o podvodné jednání.
Stížnost k Evropské komisi
Hlášení a zveřejnění bankovních účtů souvisí s novou právní úpravou, podle které statisícům firem a podnikatelů, kteří jsou plátci DPH, hrozí, že budou ručit za to, že jejich dodavatel daň odvede. Pokud tak neučiní, bude ji firma muset uhradit znovu, přestože už jednou byla daň zahrnuta v zaplacené faktuře. Ručit budou v případě, že zaplatí na jiný než finančnímu úřadu nahlášený bankovní účet.
Kvůli ručení za DPH míří z Evropské komisi stížnost na český stát. Tu má do konce měsíce podat advokát specializující se na daňové spory Ondřej Lichnovský. Podle něj stát až příliš přehazuje zátěž v boji s daňovými úniky na firmy.
Stížnost se bude opírat o rozsudek Soudního dvora EU z roku 2006, který řešil ručení za DPH ve Velké Británii. Soud řekl, že ručení za daň může platit jen v případě, kdy firma měla vědět, že je součástí daňového podvodu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist