Země eurozóny dělají jen to, co stačí, aby se jejich "domeček" nezhroutil a získaly čas. "To, co skutečně může ekonomiky vyléčit, jsou reformy, k nimž různé země postižené krizí přistupují odlišně a také je provádějí s různou ochotou a rychlostí," říká v rozhovoru Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti Ernst & Young Praha.
Tématu budoucnosti eurozóny a jejímu dopadu na českou ekonomiku se věnovala konference, kterou v Praze uspořádala poradenská společnost Ernst & Young. Jejími hosty byli guvernér České národní banky Miroslav Singer a profesor Kolumbijské univerzity a člen NERV Jan Švejnar.
HN: Jaký dopad má vlastně dění v eurozóně na Česko?
Značný. Přes vysokou stabilitu naší ekonomiky, nízké zadlužení státu i soukromého sektoru a záviděníhodnou likviditu i kapitalizaci českého bankovního sektoru, eurozóna je naším největším obchodním partnerem a to, jak dobře či zle se daří jí, silně ovlivňuje výkonnost tuzemských společností a následně celé ekonomiky. A to přesto, že v posledních letech relativně rychle roste náš export do rozvojových teritorií – východní Asie, Afrických států či třeba USA; tyto exportní úspěchy našemu HDP velmi pomáhají a těžko si představit jak by se nám dařilo bez nich, ale obchod s eurozónou je co do objemu silně převažující.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.