Obráběči kovů, mechanici, elektrikáři a další technické profese nejsou mezi mladými zrovna hitem při volbě povolání. A pro strojírenské firmy to začíná být pořádný problém.
"Pokles počtu zaměstnanců se dá částečně dotáhnout na produktivitě, zlepšíte automatizovanou výrobu, nasadíte více robotů a podobně. Ale to se nedá dělat nekonečně," říká Pavel Roman, viceprezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory a zástupce firmy Bosch v Česku.
Investice, které se měly nyní začít vyplácet, možná nebudou kvůli nedostatku lidí nakonec tak rentabilní, jak si firmy plánovaly.
Jak velký je firmy problém nedostatku technicky vzdělaných lidí?
Z pohledu německých a velkých firem typu Bosch či Siemens trvá nedostatek technicky kvalifikované síly už delší dobu. Situace se ale dál zhoršuje. Nejprve sice mělo Česko výhodu, že tu byla tradiční technická a velmi kvalitní síla, kvůli které sem také přišly brzy velké investice. Na druhou stranu to ale vedlo k tomu, že se rychle potenciál vyčerpal a v době, kdy firemní poptávka po technických řemeslech rostla, klesal naopak mezi lidmi pocit, že technické vzdělávání je hodnotné.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.