Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti Česku. O arbitráži sdružení s přestávkami hovoří více než rok, vždy jí ale nakonec odložilo.

Investoři požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren.

Výši škod, které Česko údajně solárním investorům způsobilo, ani výši částky, o níž investoři chtějí vést arbitráž, IPVIC nezveřejnil. Před rokem sdružení solárníků odhadovalo, že v arbitráži půjde až o 2,5 miliardy korun. Výsledky arbitráže lze čekat nejdříve za dva roky.

Sdílné není ani ministerstvo financí, které stát v mezinárodních arbitrážích zastupuje. „Zatím neznáme obsah žaloby,“ říká jen mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. „Samozřejmě ale pečlivě připravujeme právní obranu České republiky jako při všech arbitrážích proti státu. Zveřejňovat dopředu naši strategii by bylo velmi netaktické,“ dodává.

Komu také patří sluneční elektrárny? Anonymní, slavní a všichni vlastníci ve třech mapách - čtěte ZDE

Zástupci IPVIC tvrdí, že Česko lákalo zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale zavedlo "diskriminační opatření" a především tříletý solární odvod.

Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku. Solární sdružení ho už dříve napadla u Ústavního soudu s poukazem na jeho retroaktivitu, soudci však odvod neshledali v rozporu s ústavou.

International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) je sdružením zahraničních investorů v oblasti solární energetiky v České republice. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.

Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše této podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny, na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.

Na solární elektrárny tak letos půjde přes 29 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist