Češi letos za elektronické knihy utratí 90 milionů korun, podíl elektronických knih na knižním trhu stoupne na 1,5 procenta.

Odhaduje to zakladatel a provozovatel největšího tuzemského obchodu s e-knihami Palmknihy.cz Jiří Vlček. Podle něj by už v roce 2015 měl už podíl elektronických knih na trhu dosáhnout 15 procent a obrat trhu se přiblíží jedné miliardě korun.

Prodeje elektronických knih letos zaznamenaly další velký nárůst a v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou o stovky procent meziročně. Jenom Palmknihy.cz letos prodaly zatím 42 000 elektronických knih.

"Letos v dubnu byl prodej e-knih na internetu oproti loňskému roku téměř čtyřnásobný," potvrdil Kamil Demuth z internetového srovnávače cen Heureka.cz.

Podle Vlčka stojí za růstem několik důvodů - mezi lidmi je větší počet čteček a tabletů, zvýšil se počet dostupných elektronických knih, vzrostlo i povědomí čtenářů o elektronických knihách a o jejich dostupnosti.

"Čtenáři pochopili výhody elektronického čtení, tedy, že e-knihy nezabírají místo, jsou okamžitě dostupné, a v neposlední řadě jsou i levnější než ty papírové," řekl Vlček.

Podle něj je růst českého trhu e-knih v souladu s celosvětovým trendem. V elektronické podobě nyní vychází stále větší množství knih.

"S příchodem nové generace se vše radikálně mění, protože dnešní náctiletí nemají problém koukat do obrazovky 12 hodin denně. Těmto lidem již přijde tahání se s kilogramy knih podivné," řekl Martin Lipert ze serveru E-reading.cz.

Problém je stahování načerno

S růstem prodejů se ale zvyšuje také nelegální stahování e-knih. Češi si za poslední roky pořídili 200 000 elektronických čteček a čtvrt milionu tabletů.

"Čísla porovnejte s celkovým obratem. Jedná se zde učebnicový příklad tržního selhání typu "černý pasažér". Pokud e-čtenáři zaujmou podstatnou část knižního trhu a nebudou ochotni platit za práci druhých lidí, tak zákonitě musí jít kvalita knih dolů, protože nebude na zaplacení editorů, grafiků, korektorů a podobně," upozornil Lipert.

Obrat českého trhu s knihami dosahuje podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů sedmi miliard korun. Průměrná cena prodané knihy byla v roce 2011 zhruba 240 korun.

V Česku se začne prodávat první barevná čtečka e-knih na světě

Společnost PocketBook uvede v červnu na český trh první komerčně dostupnou barevnou čtečku elektronických knih s nasvícením na světě. Ukrajinská společnost výrobek minulý týden představila v Kyjevě, v pondělí v Praze. Zařízení poprvé nabídne barevný elektronický papír, dosud jsou na trhu pouze čtečky s barevným LCD displejem nebo černobílé čtečky s e-papírem, jako je Kindle.

Novinka od PocketBook má stát 6599 korun. Ceny nejprodávanějších čteček na českém trhu se pohybují mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami. Například nejnovější Amazon Kindle 5 se prodává v e-shopech do tří tisíc korun.

Elektronický papír při čtení působí dojmem skutečného papíru, nesvítí do očí a nespotřebovává žádnou energii. Tu potřebuje pouze při překreslení stránky. Na jedno nabití baterie tak čtečka vydrží až několik měsíců či několik tisíc "otočení" stran. Technologie e-papíru se naopak nehodí pro stále se měnící obraz, jako je například video.

Barevnou čtečku s podobnou technologií nazvanou FLEPia představila už před dvěma lety společnost Fujitsu. Kvůli velmi vysoké ceně se ale s velkým zájmem na japonském trhu nesetkala.

PocketBook Color Lux nabídne uživatelům osmipalcový dotykový display s počtem barev 4096, procesor 800 MHz, čtyři GB vestavěné paměti a 256 MB RAM. Kapacita baterie 3000 mAh umožní podle výrobce až 5400 překreslení stránky. Stejně jako poslední řada čteček Kindle 5 nabídne také nasvícení displeje, což umožní čtení ve tmě.