Británie v březnu hrozilo, že se ocitne bez plynu. List Financial Times na svých internetových stránkách s odvoláním na jednoho z vysokých energetických úředníků napsal, že země v jednu chvíli měla v zásobnících plyn jen na šest hodin. Británie těží zemní plyn, produkce v zemi však klesá a roste závislost na jeho dovozu.

"Opravdu jsme měli ve skladišti zásoby plynu je na šest hodin," uvedl ředitel pro energetiku a infrastrukturu v rámci majetku koruny, tzv. Crown Estate, Rob Hastings. "Pokud by klesly níže, znamenalo by to přerušení dodávek."

Crown Estate je portfolio nemovitostí ve vlastnictví koruny. Přestože patří monarchovi a dědí se nástupem na trůn, není, stejně jako třeba korunovační klenoty, tento majetek soukromým vlastnictvím panovníka. Ten ho tak nemůže prodat a ani mu osobně nepatří výnosy z tohoto majetku . Crown Estate rovněž vlastní práva na sklady zemního plynu, včetně největšího skladu Rough. Tento sklad má pronajatý firma Centrica, majitel British Gas.

Velkoobchodní ceny plynu v Británii koncem března stouply na nový rekord kvůli technické závadě, která dočasně přerušila provoz jednoho z hlavních dovozních plynovodů. Přerušení přišlo v době, kdy byla úroveň zásob nízká, protože přetrvávající zimní počasí zvýšilo poptávku po plynu, upozornil FT.

Prudký růst cen plynu v březnu ukázal, jak je Británie náchylná na přerušení dodávek, když její vlastní těžba klesá a země je stále více závislá na dovozu, zvláště z Norska a Nizozemska. Británie byla kdysi schopná uspokojit poptávku vlastní těžbou v Severní moři, v roce 2004 se však stala čistým dovozcem plynu.

Země má podle FT rovněž relativně nízkou úroveň zásobníků plynu. Někteří analytici doporučují, že by se kapacita zásobníků měla do roku 2020 zdvojnásobit, aby si země zajistila dostatek plynu na zimu, kdy poptávka dosahuje vrcholu.

S Hastingsovým varováním před nebezpečím, kterému Británie v březnu čelila, však nesouhlasí někteří další odborníci. "Je pravda, že v zásobnících nezbyl velký objem plynu, ale to na konci zimy není nikdy," řekl FT výkonný ředitel National Grid Nick Winser.

Británie má sice podle něj v mezinárodním měřítku nízkou kapacitu zásobníků, má však také velmi rozmanité zdroje dodávek, a tak je odolná vůči náhlým výpadkům. Poptávka po plynu v březnu se podle Winsera pohybuje kolem 350 až 370 milionů metrů krychlových denně a Británie je schopná dovézt 530 milionů metrů krychlových denně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist