Brian Krzanich (52)

- V roce 1982 vystudoval chemii na kalifornské San Jose State University a téhož roku nastoupil do společnosti Intel jako procesní inženýr.
- V letech 1994 až 2001 byl výrobním manažerem a ředitelem několika továren firmy Intel.
- Od roku 2007 byl viceprezidentem a generálním ředitelem výrobní a zásobovací divize.
- V roce 2012 byl jmenován hlavním provozním ředitelem společnosti Intel a také jejím výkonným viceprezidentem.
- V květnu 2013 byl zvolen generálním ředitelem.
- V této pozici má roční plat milion dolarů. Za letošní rok si ale může celkem vydělat až deset milionů dolarů.

Když Brian Krzanich převzal v polovině května řízení společnosti Intel, nenechal se ani na chvíli deprimovat fatálním omylem, kterého se dopustil jeho předchůdce. Paul Otellini totiž před šesti roky trestuhodně podcenil překotný vývoj chytrých mobilů a počítačových tabletů. Na novém šéfovi tak leží břímě, aby fatální zpoždění ve výrobě úsporných a vysoce výkonných mikroprocesorů pro tyto produkty dohonil.

Dominantní podíl na světovém trhu mezitím získali menší, ale draví konkurenti Intelu. Chce-li Krzanich jako generální ředitel uspět, musí hbitě napravit, co bylo zmeškáno. A především zastavit pokračující pokles tržeb a zisků.

Však také nelení. Už pět dní po svém jmenování sáhl k radikální reorganizaci managementu. Všechny změny, které nařídil, začaly platit okamžitě. Nikoho z vedoucích manažerů však nepropustil, jen je přesunul do čela jiných divizí, než které předtím vedli.

Jako by se potvrdil názor některých analytiků a investorů, že po více než třiceti letech v Intelu je Krzanich natolik osobně spjat s lidmi z nejvyššího managementu, že žádnému z nich nedá sbohem. Proto by prý bylo lepší, kdyby do čela mikroprocesorové velmoci nastoupil někdo zvenčí, kdo by ve vedení nenechal kámen na kameni. Náprava minulých omylů si totiž podle nich vyžaduje agresivní rozmetání managementu, který sestavil bývalý šéf Otellini.

Strategické vůdcovství

Analytici ovšem nijak nezpochybňují, že Brian Krzanich, který jako bývalý nadmíru úspěšný ředitel několika továren Intelu a posléze i provozní ředitel celého podniku, je schopný a osvědčený manažer. Oceňují, že se i ve složitých situacích rozhodoval vždy velmi rychle a pružně, ovšem po důkladné konzultaci s nejbližšími spolupracovníky.

Jak prohlásil Andy Bryant, předseda správní rady Intelu, Krzanich je "silný vůdce s vášní pro technologie a s hlubokou znalostí našeho byznysu". Brian Krzanich se koneckonců může učit i od svého předchůdce Otelliniho, který byl sice nucen předčasně odejít na odpočinek, ale až na osudovou chybu ve vývoji mikroprocesorů pro chytré telefony nebyl špatný šéf. Za osm let zajistil Intelu větší zisky než všichni jeho předchůdci dohromady za 45 let existence této průkopnické firmy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru