Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s českým prezidentem Milošem Zemanem dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to v sobotu japonský ekonomický list Nikkei. Představitelé některých českých úřadů však uvedli, že o žádném podpisu dohody s Japonskem nevědí.
Smlouva by údajně měla obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by posílilo šance americké společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Westinghouse sice sídlí v USA, ale patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba.
Podle listu se Abe a Zeman již téměř dohodli, že na summitu zemí visegrádské čtyřky 16. června ve Varšavě podepíšou dohodu o budoucí smlouvě, která se bude týkat spolupráce na poli jaderné technologie. Abe se zúčastní schůzky V4 cestou na summit skupiny G8 v Severním Irsku.
Mluvčí Hradu Hana Burianová ale tvrdí, že prezident příští týden podpis žádné dohody neplánuje. Český velvyslanec v Polsku Jan Sechter uvedl, že ve Varšavě je na setkání šéfů vlád V4 s japonským premiérem očekáván premiér Petr Nečas. O podpisu dohody s Japonskem ale velvyslanci také není nic známo.
Westinghouse je jedním ze dvou kandidátů na dostavbu Temelína vedle rusko-českého konsorcia firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zájemci o dostavbu jednají s energetickou společností ČEZ, která tendr na dostavbu Temelína vypsala.
Společnost ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim. Stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů.
Minulý měsíc ruský premiér Dmitrij Medveděv při návštěvě českého premiéra Petra Nečase v Moskvě slíbil, že pokud tendr vyhraje rusko-česká skupina, získá český průmysl investice ve výší až deset miliard eur (až 156 miliard korun). Nabídku Westinghouse zase v prosinci v Praze podpořila tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.
Tokio se po předloňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima a odstavení domácích jaderných elektráren snaží podpořit vývoz domácí jaderné technologie a nová Abeho vláda v této věci vyvíjí velké úsilí. Minulý měsíc podepsala s Tureckem dohodu o stavbě velké jaderné elektrárny, dohodu o jaderné spolupráci uzavřela se Spojenými arabskými emiráty a domluvila se na obnovení rozhovorů na tomto poli s Indií.
V pátečních jednáních se Abe dohodl s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Tokiu, že obě země budou spolupracovat na vývoji jaderných technologií. Chtějí také podporovat jejich vývoz do mladých tržních ekonomik.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist