Evropě se nedaří. Nadcházející úbytek obyvatel, demografická krize, přitom může představovat šanci na větší prosperitu, a ne jen tragédii v podobě nefunkčního penzijního systému. Nejnovější studie na historických souvislostech ukazuje, že ekonomický úpadek a vymírání obyvatelstva nemusí jít ruku v ruce.
Evropa roku 1400 moc optimistický pohled nenabízela - politicky a geograficky roztříštěný kontinent se potácel v sérii válek. V Číně oproti tomu existovala mohutná, politicky jednotná říše spravovaná úředníky vybíranými na základě znalostí a dovedností. Mohla se chlubit řadou převratných vynálezů (lepší hodiny, střelný prach nebo například zaoceánské lodě). Přesto o tři sta let později byli Evropané značně napřed, zakládali kolonie po celém světě a těšili se vyšším příjmům na hlavu. To je následně ještě rychleji popohnalo k průmyslové revoluci. Proč to byla Evropa a ne Čína, kdo nakonec (na nějakou dobu) dominoval světu?
Třeba minulost ukrývá i ponaučení pro současnou situaci. Ostatně teorií už vznikla řada. Byla to geografická roztříštěnost, nebo příhodné klima? Nyní je tu hypotéza nová, poměrně šokující - k celosvětové hegemonii Evropu nasměroval mor.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.